Компютърен спец стана майстор на домашна бира
Виктор Върбанов написа книга за пивопроизводството вкъщи
КОМПЮТЪРЕН СПЕЦ И ЛЮБИТЕЛ НА БИРАТА Е ИЗМИСЛИЛ ЕФЕКТЕН СПОСОБ ДА СИ ПРИГОТВЯ РАЗЛИЧНИ ВИДОВЕ ПИВО В ДОМАШНИ УСЛОВИЯ. Великотърновецът Виктор Върбанов си прави по стотина литра пиво всеки месец за собствени нужди или по поръчка на приятели – ценители на пенливата течност. Заедно със свои последователи е написал и първата книга за варенето на домашна бира. Според Виктор няма нищо сложно вкъщи всеки да си приготви бира по индивидуален стил и вкус само с помощта на няколко предмета, които има във всеки дом.
„Преди 5 години експериментирах вкъщи да си направя малц за уиски. Технологията при бирата и уискито е идентична. Аз взех ечемик, създадох му среда да покълне, изчистих коренчетата, суших и получих първия си малц. Чрез дестилация от него се прави уиски. По същия начин се използва и като суровина за бирите, но разликата е, че се вари с хмел“, обяснява Виктор и допълва, че технологията е непроменена още от дълбока древност. Той е категоричен, че видовете бира зависят от рецептата, както е при готвенето. Лично той си набавя хмела от Велинград, където отглеждат два американски и един немски сорт. Заради основните суровини има над 100 главни вида или стила бира, а не само светла и тъмна, както смятат повечето хора. В зависимост от вида на използваните дрожди бирата се дели на два основни вида – лагер и ейл. Лагерните дрожди ферментират при ниска температура и се получава по-бистра бира с характерен ароматен профил, докато ейловите дрожди предпочитат по-висока температура, което води до повече плодови аромати, обяснява Виктор. Според него домашното биропроизводство може да се раздели на няколко стъпки. Първата е свързана с накисване на малца във вода, за да се извлекат захарите от него. Полученият сладък сироп, известен и като „пивна мъст“, се вари с хмел, за да се получи аромат и горчивина. Продуктът се охлажда и накисва с дрожди, за да се получи ферментация. Когато ферментацията приключи, бирата се бутилира, като се добавят още захари за газировка.
ВИКТОР ВЪРБАНОВ РАЗКРИВА ЕДНА ОТ НАЙ-ПОПУЛЯРНИТЕ РЕЦЕПТИ ЗА ДОМАШНА БИРА, КОЯТО САМИЯТ ТОЙ ИЗПОЛЗВА. Чрез нея се приготвят над 8 л, а стойността на материалите е 7 – 8 лв.
Взема се 1,8 кг смлян малц „Пейл ейл“, който излиза около 3,80 лв. Нужен е и 50 г хмел „Чалънджър“ или „Нортън брюър“, който струва малко над 3 лв., както и половин доза дрожди „Нотингам“. Нужна е и около 10 л вода от водопровода за варенето и охлаждането.
4 литра вода се загравят в тенджера до 71 градуса. Добавя се малцът за озахаряването и се бърка с решетъчна лъжица, а температурата се коригира до 65 градуса. След 45 минути бъркане отново следва загряване до 72 градуса. Прецеждането и йодните проби също са от значение. После се добавя хмелът и следва ново варене преди окончателното охлаждане и узряване. На пръв поглед процесът е доста прецизен, но според Виктор в него няма нищо сложно. Самият той вече е отворил електронен магазин, в който предлага всички суровини за домашна бира. Цялата технология е написана и в книгата му „Домашна бира? Това е лесно!“, която издава с авторски колектив. У нас вече е създадена Асоциация на домашните пивовари, която е регистрирана на неговия адрес във Велико Търново.
Стилян НАЙДЕНОВ
Сн. авторът
Здравейте може ли да ми дадете адреса на електронния магазин на Виктор Върбанов за приготвянето на домашна бира.