Новини

5000 изключително ценни издания съхранява в дигиталния си архив Регионалната библиотека

ДИГИТАЛНИЯТ ЦЕНТЪР „СЕВЕР +”, СЪБРАЛ ПОВЕЧЕ ОТ 5000 СТАРОПЕЧАТНИ И РЪКОПИСНИ КНИГИ, снимки и чертежи, прехвърлени на цифров носител, беше представен вчера в Регионалната народна библиотека „П. Р. Славейков“. Центърът е създаден по проекта „Дигитална културна съкровищница „Север +“: документиране, запазване и предоставяне на широк обществен достъп до културното наследство в библиотеки, музеи, архиви и галерии в Северна и Централна България”. По него библиотеката спечели 363 126 евро по Норвежката програма.

Дигиталният архив е събрал най-ценните старопечатни и ръкописни книги, стари снимки, планове и чертежи на библиотеки, музеи, галерии и местни архивни сбирки на партньори от Северна и Централна България, прехвърлени на дигитален носител.

Най-старата книга, съхранена вече в електронен вариант, е „Неделник” от 1806 г., която е притежание на Регионалната библиотека в старата столица. Институцията пази и няколко ръкописни книги, старопечатни издания, които са безценни, но заради годините и условията на съхраняване страниците им са започнали да се повреждат. Дигитализацията ще улесни всички научни работници, изследователи, преподаватели и студенти, които ползват тези издания.

Старите книги се сканират страница по страница и се запазват в pdf формат. Проектът е осигурил и специален софтуер, който може да превърне документа от pdf в уърдовски файл и така изследователите ще имат възможност свободно да оперират с текста. Благодарение на доброто финансиране библиотеката успя да закупи 3D скенер, с който са дигитализирани около 500 предмета, които се съхраняват във фондовете на Регионалния исторически музей. На цифров носител е прехвърлен и целият архив, който арх. Донка Колева десетилетия наред събира в отдел „Култура и културно-историческо наследство”. Чертежи, планове, снимки на сгради във Велико Търново, повечето от които вече не съществуват, ще бъдат съхранени за поколенията.

Идеята на търновската библиотека се родила след публикуването на националното изследване за начина, по който опазваме книжовното си наследство. Резултатите показали, че оригиналите, които институциите пазят, са сериозно застрашени поради липса на условия за съхранение, а профилактиката, консервацията и реставрацията им не отговарят на съвременните норми.

Институтът по математика и информатика на БАН, дирекция „Култура и туризъм“ в общината, центърът „Амалипе“, Регионален исторически музей във В. Търново, Регионална библиотека „Любен Каравелов” в Русе, Първо българско читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови“ в Свищов, читалищата „Съгласие – 1869“ в Плевен, „Зора“ – Сливен, фондация „Национална академична библиотечно-информационна система, Окръжна библиотека „Жеорж Баритиу” – Брашов, Румъния, са партньори на търновската библиотека.

Сашка АЛЕКСАНДРОВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *