Разследват смъртта на 667 пчелни семейства след пръскане на рапица край Каранци
Пчелините са на 16 собственици, чиято загуба е за над 200 000 лв.
НЯКОЛКО ИНСТИТУЦИИ РАЗСЛЕДВАТ УНИЩОЖАВАНЕ НА ПЧЕЛИТЕ ОТ 667 КОШЕРА КРАЙ КАРАНЦИ. Те били намерени мъртви през почивните дни. Техни собственици са 16 различни лица, които имат в този район средно по 30 – 40 кошера. Хората се съмняват, че умъртвяването е резултат от пръскане с отрова на блок с рапица, за което са подали жалби до полицията, общината в Полски Тръмбеш, до областната дирекция „Земеделие“ и до Областната дирекция по безопасност на храните.
За разследване на случая са ангажирани и специалисти от екоинспекцията, а по случая в Районна прокуратура В. Търново е образувана преписка. Днес при пчелина край Каранци отива комисия от областния център, за да установи загубите на пчеларите, каза вчера за „Борба“ шефката на земеделието в областта Йорданка Стефанова. Тепърва ще се правят експертизи и ще се установят собствениците на рапица близо до пчелните кошери, които са пръскали дни преди пчелите да бъдат намерени измрели. За да се направи изследване за причината на смъртта, пък собствениците трябва да дадат 400 лева за пробата, защото така било по наредба.
Едно пчелно семейство струва около 150 лева, инвестициите са отделно. Така щетата за пчеларите от района на Каранци възлиза на над 200 000 лева. Нито един арендатор обаче не е направил заявка в кметството за извършване на агротехнически мероприятия през последните дни, а освен това по време на цъфтеж пък било забранено рапицата да се пръска. Въпреки това настръхналите пчелари са видели с очите си как се пръска и как в масивите с рапица има следи от пръскачки.
МИЛЕН ДИОНИСИЕВ ИМА 60 КОШЕРА В ТОЗИ ПЧЕЛИН. От 6 години пчеларството храни семейството му. Тези дни той е щял да извади по 20 кг мед от кошер, а загубите си изчислява по 200 лева от кошер.
„…Такова нещо не съм виждал. Още от сряда и четвъртък пчелите започнаха да не могат да летят и да се събират на малки камарки пред кошерите и после да умират. Започнахме да звъним на тел. 112, на различни екологични организации, фондации, служби, кметове и така нататък. В петък си написахме и колективната жалба. Пчелите продължават да мрат. Сега съм на пчелина и ги виждам как не могат да летят и падат. Кой ще бъде виновен, как искат да се гледат пчели?!”, каза Милен Дионисиев.
Другият пострадал пчелар, с когото „Борба“ се свърза, бе Цветомир Цанков. Той има 40 кошера и е наследил баща си в пчеларството. Цветомир също е започнал да звъни на тел. 112 още от четвъртък, като е видял какво става с пчелите му. И за него загубата е 200 лева от кошер и иска да знае кой ще бъде виновният, за да си потърси правата по съдебен път.
По същото време стражишки полицаи разкриха кражба на пчелни кошери от наследствен имот в Ново Градище. От разследването е установено, че извършител на престъплението е 21-годишният Х. Х. от Стражица.
Нели СУКОВА