Новини

Природо-математическата гимназия чества 44-годишна история

Педагозите представиха най-добрите си ученици и постиженията им

 

ЕДИНАДЕСЕТОКЛАСНИКЪТ ОТ ПРИРОДО-МАТЕМАТИЧЕСКАТА ГИМНАЗИЯ „ВАСИЛ ДРУМЕВ” ВАСИЛ ИВАНОВ ЩЕ ПРЕДСТАВЯ БЪЛГАРИЯ В ЕВРОПЕЙСКАТА ОЛИМПИАДА ПО ПРИРОДНИ НАУКИ следващата седмица в Талин. Той заминава за състезанието като член на националния отбор. Спечелил си е мястото след отличното си представяне в националния кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда, където е получил оценка 6,00. Освен това възпитаникът на гимназията има шанса да се бори за участие и в международната олимпиада. За да утвърди мястото си в отбора на България, той ще трябва да се яви на подборно контролно. Покана за участие в разширения отбор на страната има още един ученик на Математическата гимназия – Денислав Станчев, който е в 10 клас. Виолета Константинова и Росица Петрова са учителите, подготвили двамата шампиони по химия. Двете са извели още шестима свои ученици до националната олимпиада по предмета и са успели да класират отбора на училището на трето място със забележително постижение от пет отлични оценки на състезателите. Това стана ясно в края на миналата седмица, когато Природо-математическата гимназия „Васил Друмев” отпразнува 44 г. от създаването си. В навечерието на патронния празник педагозите представиха най-добрите си ученици и техните постижения.

С отлични постижения са започнали тази година и двамата най-добри математици – Мартин Иванов от 11 А клас и Петко Казанджиев, който е с година по-малък. Мартин е записал участие в националния кръг на олимпиада по математика, с оценка 6,00 се е класирал за втория кръг на турнира „Борислав Боянов“ на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, първи е в националното класиране на математически турнир „Иван Салабашев“, има златен медал и специалната награда на университета от математическото състезание на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Петко Казанджиев се върна с втора награда от Европейската математическа конференция EUOROMATH в Солун с разработка на тема „Олигопол и дуопол на Бертран”. Първи е в националния кръг на математика и проектиране и му предстои участие в международния етап в Москва. И двамата са възпитаници на Кинка Кирилова-Лупанова и Цеца Байчева.

УЧЕНИЦИТЕ НА МАТЕМАТИЧЕСКАТА ГИМНАЗИЯ СА ЗАПИСАЛИ ПРИЗОВИ КЛАСИРАНИЯ В националните олимпиади по информационни технологии, биология, география и чужди езици. Мария Милева от XII клас, Велика Недева, XI клас, и Ралица Димитрова, VIII клас, от паралелките с интензивно изучаване на математика и немски език са достигнали до финала на олимпиадата по немски език. Абитуриентката Мария Милева е получила оценка 5,50 и вече е със спечелени студентски права. Деветокласничката Калина Хаджиниколова е представила училището си в националния кръг на олимпиадата по руски език.

Повече от 50 са имената на възпитаниците на гимназията, които през последната учебна година са участвали в различни състезания и олимпиади, печелили са призови места, а някои от тях са представяли и училището си, и града ни извън България, каза при откриването на празника Ангел Гушев, който изпълнява длъжността директор на гимназията.

Литературно четене, състезания по география, информационни технологии, турнир по волейбол, демонстративна тренировка по карате, изложба и представяне на проекти бяха част от проявите, с които учениците и учителите отпразнуваха патрона си. В празничния ден в училището се събраха и много бивши учители, за да си припомнят годините на работа в гимназията.

С. БОЯНОВА

 

One thought on “Природо-математическата гимназия чества 44-годишна история

  • Мисля че е недостойно да се счита че Природоматематическата гимназия “Васил Друмев” е на 44 години. Недостойно е, защото тя е правоприемник на Втора смесена гимназия “Митрополит Климент”, която съм завършил и аз и на Девическата гимназия основана от преди 100 години. Най-малкото защото сега гимназията се помещава в сградата на Втора гимназия. Нас ни учеха превъзходни учители- Любомир Войников, Руси Анчев, Стефан Овчаров, Николай Коевски,Иван Данчев, Петър Шатров, Стефан Караиванов и много д. Знае ли ръководството на тази гимназия какъв ансамбъл имаше Втора гимназия, който бе под ръководството ръководството на маестро Иван Данчев? От Втора гимназия израстнаха достойни хора-инженери, лекари, химици, физици и какви ли не още.

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *