Спорът за спортната площадка в кв. „Кольо Фичето” стигна до омбудсмана Мая Манолова
„СТРОИТЕЛСТВОТО НА СПОРТНАТА ПЛОЩАДКА В КВ. „КОЛЬО ФИЧЕТО“ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО Е ВЛОШИЛО ПАРКИРАНЕТО, ПРЕМАХНАЛО Е СЪЩЕСТВУВАЩА ЗЕЛЕНА ПЛОЩ и е компрометирало условията за безопасност на спортното съоръжение. Съгласно застроителния план на съответния квартал двете игрища са създадени в междублоково пространство във вътрешността на урегулиран поземлен имот за комплексно жилищно застрояване в терен за озеленяване и паркинг, а не върху обособен за спортна площадка имот. Конкретното предназначение на поземлените имоти за спортни и развлекателни функции се определя с подробен устройствен план, какъвто няма.
Това казва в отговора си националният омбудсман Мая Манолова по повод жалбата на 100 жители от кв. „Кольо Фичето“, които я сезираха заради площадката за скейтборд. Гражданите се обърнаха към нея, след като сезираха различни институции, но всяка прехвърляше топката на някой друг. Освен това националният обществен посредник заявява в отговора си, че се обръща към министрите на регионалното развитие и здравеопазването, както и към кмета на старата столица и директора на Областната полиция с препоръка да я уведомят за всички действия, които ще бъдат предприети оттук нататък.
Както „Борба“ писа неведнъж, спортната площадка, направена по европейски проект, разбуни неведнъж жителите на квартала. Те протестират, че се вдига много шум по всяко време на деня, без оглед дали е почивен или работен ден, а и наоколо въздухът бил много замърсен. Като своеобразна форма на протест неизвестни дори на два пъти чупиха съоръженията на площадката.
Вчера от БСП коментираха, че са искали да отправят питане по темата на днешната редовна сесия. Въпросът обаче е изпаднал от дневния ред на заседанието. Въпреки това червената партия настоява да получи информация от кмета Даниел Панов спазен ли е Законът за устройство на територията, по какъв начин е избрано точно това място и какво прави администрацията, за да успокои обществеността.
Червените съветници са подготвили и още две питания. Едното касае състоянието на квартал „Варуша“, което по думите на Валерия Дончева наподобява лунен пейзаж.
Другото питане е свързано с пенсионерския клуб в най-големия квартал на старата столица – „Бузлуджа“, който от просторните помещения на СОУ „Вела Благоева“ е изместен в две стаи по 15 квадрата, които са предназначени за склад.
Е. СВЕТОСЛАВОВА