Новини

Оздравителната програма на ВТУ тръгва без драстични съкращения

35 доценти и професори на възраст между 65 и 68 години ще могат да останат да работят като гост-преподаватели * Спира се приемът в 13 специалности, в които тази година са се записали под 6 студенти

 

БЕЗ ДРАСТИЧНИ СЪКРАЩЕНИЯ НА ПРЕПОДАВАТЕЛИ И ПЕРСОНАЛ И БЕЗ СЪТРЕСЕНИЯ В ОБЩИЯ КЛИМАТ ЩЕ СЕ СЛУЧИ ПРОГРАМАТА ЗА ОПТИМИЗАЦИЯ НА ВЕЛИКОТЪРНОВСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ „СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ“. Поне така е замислена цялата процедура в приетия още преди няколко месеца от Академическия съвет на вуза документ. Програмата трябва да бъде утвърдена всеки момент и от Министерския съвет. Това се налага заради промените в бюджета, които университетът иска.

„Основната цел на програмата е за три години да сведем разходите за заплати до цифрата, която държавата ни дава като бюджет. Фонд „Работна заплата” надхвърля сумата, която получаваме, и това е сериозният ни проблем. За 2015 г. например държавната субсидия на университета е 8 263 752 лв., а размерът на фонда за заплати – 10 298 377 лв. Но тази разлика идва и от обективни причини – като започнем от това, че заплатите в страната са се увеличавали, и стигнем до това, че рязко скочиха и преподавателите, които влязоха в процедури за по-високи научни степени“, каза вчера ректорът на университета проф. Христо Бонджолов. И признава и това, че всъщност не щатните заплати са скочили кой знае колко, а допълнителните възнаграждения. Затова сега, ако заплатата на един професор е примерно 800 лв., с допълнителните възнаграждения, които се трупат от придобита научна степен, от това, че той може да е шеф на някой от многобройните центрове, професорът реално се подписва на 1600 лв.

„Има три варианта за намаляване на разходите. Първият е съкращения, вторият – намаляване на заплатите, и третият – намаляване на допълнителните възнаграждения. Е, ние сме започнали от възможно най-безболезнения трети вариант. За последните години има натрупани около 2 млн. лв. задължения към преподаватели и ние постепенно трябва да ги изчистим“, коментира още ректорът.

СЪКРАЩЕНИЯ ЩЕ ИМА В АДМИНИСТРАТИВНИЯ ПЕРСОНАЛ НА УНИВЕРСИТЕТА, КОИТО ЗА ТРИ ГОДИНИ ЩЕ СТИГНАТ ДО 25%. Става въпрос за около 60 щата, които обаче ще се освободят от служители, които ще излизат в пенсия. „Изчислили сме, че за предстоящите три години толкова служители ще навършат възраст за пенсия. Пенсионираме ги и няма да назначаваме нови хора на техните места, работата им обаче се разпределя върху тези, които остават“, уточнява проф. Бонджолов.

Другата мярка, която ще помогне за намаляване на разходите, засяга преподавателите в пенсия. Има 35 преподаватели – доценти и професори, които са между 65 и 68 г. Те ще могат да останат да работят като гост-преподаватели. Това не е нова позиция за ВТУ, но е била доста време пренебрегвана, сега университетът връща гост-лекторите и именно заради преподавателите, които все още имат сили да работят, студентите ги искат и много често заради тях избират дадена специалност. Така вузът постига две основни цели – запазва си специалистите, вместо да търси външни преподаватели и да харчи излишни пари за командировъчни, и си поделя разходите за трудови възнаграждения с държавата. На практика преподавателите ще получават от университета само основната си заплата, а от държавата – полагаемата им се пенсия.

Преподавателите над 68 г. могат да останат единствено на хонорар. Само от това перо ВТУ спестява по 500 000 лв. на година, са изчислили авторите на програмата.

Най-сериозната промяна, която вече дава резултати, е свързана с новата схема за изчисляване на годишната аудиторна натовареност на преподавателите, които работят с маломерна група под 10 студенти. Корекцията в часовете е довела до ефект, който се равнява на 52 щата по-малко, без това да означава, че толкова хора са съкратени.

Академическият съвет е гласувал и за спиране на приема в специалности и форми на обучение, в които тази година са се записали под 6 студенти. Става дума за специалности като „Славистика”, „Русистика”, „Руски език и втори чужд език”, „Български език и френски език”, „Български език и немски език”, „Математика и информатика”, „Библиотечно-информационни дейности”, „Приложна математика”, „Изящни изкуства – скулптура”, „Изящни изкуства – реставрация и консервация”, „Теология и социално служение”, „История и философия”, „Български език и география”, които имат прием само във филиала във Враца. Тези специалности няма да бъдат окончателно ликвидирани, приемът е нулев за тях само за новата учебна година, заяви още ректорът.

СПРЕНИ СА ВСИЧКИ СТРОИТЕЛНО-РЕМОНТНИ ДЕЙНОСТИ ВЪВ ВЕЛИКОТЪРНОВСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ. За вече извършените вузът иска помощ от държавата, която възлиза на около 1 600 000 лв. Покриването на тези капиталови разходи ще бъде голяма глътка въздух, убеден е проф. Бонджолов, който допълва, че: „Рестриктивните мерки са само половината от оздравителната програма. Другата половина са приходите, които ние сами ще си осигурим. А те ще дойдат от привличането на студенти, които ще заплащат за образованието си, и от договори с фирми, които ще ни осигурят чуждестранни студенти“.

ПЪРВИТЕ 100 СТУДЕНТИ ОТ КИТАЙ ЧАКА ЗА НОВАТА УЧЕБНА ГОДИНА ВТУ ПО ЕДИН ТАКЪВ ДОГОВОР. Предложението дошло от Китай и фирма, която насочва младите хора при избора на специалности. Част от тези момчета и момичета искат да учат специалности с английски език, но част от тях са се насочили към изучаване на български език заради разрастването на българо-китайските фирми и дружества.

Другата голяма група студенти ще дойде от Австрия. Те пък искат да завършат дистанционно магистърската ни програма по бизнес администрация.

За да бъде актуален и адекватен вузът, в момента върви превод на английски език на всички магистратури, към които е възможно да има интерес от чуждестранни университети.

Сашка АЛЕКСАНДРОВА

 

One thought on “Оздравителната програма на ВТУ тръгва без драстични съкращения

  • Няма желаещи за „Математика и информатика”??? В информационния 21 век , как да просперира държавата без такива специалисти!

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *