Новини

11 400 дка земя на близо 800 наемодатели обработва кооперацията „Росица – Поликраище“

Политиката на дружеството е да разширява стопанството си и да инвестира в техника

 

11 400 ДЕКАРА ЗЕМЯ – СОБСТВЕНА, ПОД АРЕНДА И ПОД НАЕМ, ОБРАБОТВА ЕДНА ОТ НАЙ-ДОБРИТЕ ПРОИЗВОДСТВЕНО-ПОТРЕБИТЕЛСКИ КООПЕРАЦИИ В ОБЛАСТТА „РОСИЦА – ПОЛИКРАИЩЕ“, разказа за „Борба“ нейният председател Марин Богомилов.

Когато той поема управлението й преди осем години, кооперацията разполага едва с 5500 декара. Ръководството поема устойчива политика на разширяване на стопанството, както и на сериозни инвестиции в техниката, и „Росица – Поликраище“ в момента има около 800 наемодатели от региона, цялата страна и дори от чужбина. Площите на кооперацията са предимно в Поликраище, Първомайци и Самоводене, където дружеството има офиси, а тенденцията е да се наемат и купуват още земи в Горнооряховска община. 28 души работят, като седем от тях са заети във фурната на кооперацията в Поликраище. Гордостта на председателя е, че през годините тези хора си получават редовно възнагражденията, а наемодателите – периодично своята рента, която е средно 45 лв. на декар.

„Тенденцията е постепенно и устойчиво във времето да придобиваме повече земя. Това става с постоянство и доверие, което през годините изградихме с нашите партньори. В този бранш баланс не може да има – или вървиш напред, или чисто и просто дърпаш назад“, обяснява философията си Марин Богомилов.

ППК „РОСИЦА – ПОЛИКРАИЩЕ“ ОТГЛЕЖДА ЧЕТИРИ ОСНОВНИ КУЛТУРИ – ЕЧЕМИК, ПШЕНИЦА, СЛЪНЧОГЛЕД И ЦАРЕВИЦА.

Реализацията им не е трудна, защото вече има много търговци, фирми и мелници, с които се работи, по-труден е пътят до нея, защото стоката е като малко дете – първо трябва да го създадеш, после да го отгледаш и едва тогава да се радваш на плодовете от труда си, казва младият мъж. По думите му добивите са добри, тъй като кооперацията получава от декар над 600 кг пшеница, над 550 кг ечемик, царевица между 850 кг и 1200 кг, а слънчогледът не пада под 330 кг. Бизнесът е най-зависим от метеорологичните условия, а тази година заради многото дъждове ще се влоши реколтата на есенниците, които няма да могат да се приберат на сто процента, но това са рисковете на професията, коментира още председателят и води репортерския ни екип във внушителната база, където е позициониран машинно-тракторният парк. Впрочем техниката се увеличава през годините успоредно на обема земя. За нея кооперацията ползва минимални кредити, като преди всичко разчита на над 50% собствени вложения. Иначе „Росица – Поликраище“ притежават всякакъв вид, мощности и класове трактори, много комбайни, самоходна пръскачка, която е купена миналата година, както и високопроизводителен комбайн с мощност над 500 конски сили и над 9 метра хедер. ППК-то разчита и на субсидии от Европейския съюз, обяснява Марин Богомилов и уточнява, че кооперацията няма претенции към държавата, а по-скоро към еврочиновниците, той като у нас субсидиите са може би най-ниската квота в целия ЕС. Тук се плащат по около 13 евро на дка, докато в другите страни те достигат до 48 – 50 евро. Въпреки това кооперацията държи устойчивост и в последните години получава престижни национални награди за добри постижения в производството и качеството на пшеницата и слънчогледа. Признати са и от Съюза на земеделците като едни от най-добрите производители…

БУТИКОВ ХЛЯБ БЕЗ АБСОЛЮТНО НИКАКВИ КОНСЕРВАНТИ И ДОБАВКИ, А САМО ОТ МАЯ, СОЛ И БРАШНО, СЕ ПРОИЗВЕДЖА ВЪВ ФУРНАТА на кооперацията. Капацитетът й е 1200 хляба на ден, а от началото на тази година оборудването е подновено на сто процента, и то със собствени средства. Продукцията държи конкурентни цени за община Горна Оряховица, защото белият хляб от 650 грама се продава за 80 стотинки, а типовият от 500 грама, който също се прави без консерванти, се търгува за 60 стотинки.

„Имаме технологична характеристика за хляб, който се прави от прясно мляко, но засега задържаме производството. Просто конюнктурата е такава, а хората още търсят най-евтиното, но не сме се отказали един ден да го пуснем в производство“, обяснява председателят на „Росица – Поликраище“. И уточнява, че във фурната се произвеждат още около 7 – 8 вида солени и сладки закуски, като средната цена е 60 – 70 стотинки за бройка.

„Амбициите ни са да задържим и разширим земята, да сме коректни към многобройните ни наемодатели, които са ни гласували доверие и са ни дали терените си за обработка. През последните години тази наша коректност има обратна страна, защото вече сами ни търсят и предлагат земята си“, обяснява Марин Богомилов. Според него едни от най-важните качества в този вид бизнес са гъвкавостта и умението бързо да се вземат решения.

„Вярно е, че в земеделието ден година храни. Това е буквално. Понякога се вземат и грешни решения, но те може да са фатални. Защото, ако примерно не се справиш с една култура, това означава две години назад. Просто няма компенсации. Другата трудност е свързана с факта, че кооперациите като нашата имат доста тромава административна структура и понякога решенията се вземат бавно. Затова при нас имаме намален управителен съвет и се справяме“, коментира още председателят на „Росица – Поликраище“…

Впрочем той далеч надхвърля представите за типичен земеделец, защото мисли и работи модерно и с хоризонт напред. Марин Богомилов има солидно образование – магистър е по икономика и… психология, като твърди, че работи с много хора и затова му е много полезно да познава психологическите аспекти в общуването и управлението на хора. Освен това младият мъж е завършил 2,5-годишен курс към НАТФИЗ по маркетинг в културната сфера. Има и сертификат за съдебно счетоводство и финансово-ценови експертизи, а вече трети мандат е общински съветник в Горна Оряховица…

Елена ЧАМУРКОВА

Сн. Светослав СТЕФАНОВ

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *