Д-р Емил Енчев има 2800 пациенти и не връща никого, ако няма пари
ЕДИН ДЕН С ДЖИПИТО НА РАДАНОВО
Младият доктор дошъл преди 18 г. в тази практика и останал
ЗДРАВНИЯТ УЧАСТЪК В РАДАНОВО Е ПЪЛЕН С ПАЦИЕНТИ ВСЕКИ ДЕН. Пред сградата постоянно има коли .Имотът е общински и джипито плаща наем. В докторския кабинет е правен ремонт за сметка на лекаря, но по закон не може да се приспадне наем срещу ремонтни дейности. Някои от пациентите просто ходят да си говорят с доктора и с двете медицински сестри Жана и Мария, като все пак им измерят кръвното. Сред тях е бившата клисарка баба Граматина, която обикновено се отбива поне по два пъти на ден. Д-р Емил Енчев приема всички и не връща никого, защото няма пари да си плати таксата. Често вместо пари и както почти навсякъде по селата хората плащат в натура – я с яйца, с плодове или нещо от градината или мазето. По-важното обаче е, че те търсят своя личен лекар и му имат пълно доверие не само заради възможностите, а защото той винаги е усмихнат и приветлив, не показва лошо настроение и опитва да помогне с каквото може.
Тази лекарска практика е най-голямата в община Полски Тръмбеш и има около 2800 пациенти. Почти цяло Раданово, част от Климентово и малко от Полски Тръмбеш са се доверили още преди време на д-р Енчев. От пациентите му има 500 деца и 500 пенсионери, а поне хиляда души са неосигурени.
„Навремето имах неблагоразумието да си направя кабинет и у дома в града и така си остана. Затова не мога да кажа колко ми е работният ден, защото, като си тръгна от Раданово, вкъщи ме чакат още пациенти. Не мога да върна никого“, започва нашият разговор с д-р Енчев.
Той по-скоро на шега дошъл в медицинския участък в Раданово преди 18 години, но останал и до днес и не смята да си сменя попрището, поне засега. Неговата специалност е „Общопрактикуващ лекар” и е завършил медицина в Плевен.
ЗА ИЗБОРА И МЕЧТАТА НА ЕДИН ДИСКОВОДЕЩ
ДОКАТО УЧИЛ МЕДИЦИНА, ЕМИЛ ИСКАЛ ДА СТАНЕ ХИРУРГ, а за да си изкарва пари като студент, работел като дисководещ в плевенския хотел „Ростов на Дон“. Справял се отлично и успял да изкара следването си, по това време починал баща му, а той и сестра му били студенти. Като завършил и трябвало да избира специалност с хирургия, вече не му се занимавало, а в търновската болница имало място за гинеколог, но се очаквали съкращения. Така останал с обща специалност и не съжалява за това. После му предложили работа в двете села в общината – Обединение и Раданово. Разочарован, че не може да почне работа направо в болницата, младият медик избрал напук по-трудното село – Раданово, но вече 18 г. служи на хората тук и си харесва избора. Така 45-годишният медик е селски лекар и това му носи радост, защото разбира от всичко и помага на пациентите си да ходят при специалисти в цялата страна.
Освен това д-р Енчев се оказа и дипломиран хомеопат, но никога не е практикувал. Преди години това бе скъп избор за лечение, сега е достъпен. Въпреки това той не е ползвал знанията и дипломата си, защото е имал доста случаи с хора, които са ползвали хомеопатия, но после са отивали при него за лечение с традиционната медицина. „Аз обаче не мога да си правя експерименти с моите пациенти, защото те не са платежоспособни“, подчертава д-р Енчев.
ЗА ПАЦИЕНТИТЕ И ДОВЕРИЕТО КЪМ ЛИЧНИЯ ЛЕКАР, КОГОТО ТЪРСЯТ ОТ ГЕРМАНИЯ
МОЖЕ ДА ЗВУЧИ НЕВЕРОЯТНО, НО ОТ ЛИЧНИТЕ СИ НАБЛЮДЕНИЯ Д-Р ЕНЧЕВ Е констатирал, че негови пациенти с хронични заболявания оцеляват по-дълго от здравите. Може да не са здрави, но са живи въпреки твърденията на медицината. Пак напук на науката някои си отиват от този свят здрави.
Тази година д-р Енчев има два драстични случая с деца, които са били на гурбет с родителите си. Едното е на 7 г. и вече има диабет. Другото си идва с изкривяване на лицето от неврологично заболяване и също е на 7 г. За да помогнат, немските лекари му вземали материал от гръбначния стълб за изследване за менингит.
„Тези мои пациенти са в Германия на работа и са две отделни семейства. При здравословен проблем там те първо ми звънят и после си идват аз да ги прегледам и да си кажа думата. Момченцето с изкривеното лице въпреки болезнената операция в Германия, която у нас не се прави, бе изписано като здраво. Намерих невролог, вкарах го в наша болница и след седмица излезе без проблема. Аз бях много щастлив. Другото с диабета обаче си остава така, защото при деца тази болест се лекува само с инсулин“, споделя д-р Енчев.
ЛИЧНИЯТ ЛЕКАР НА МАЛКАТА КЛИНИКА В РАДАНОВО ОБИКАЛЯ СЕЛОТО често и дори без причина, почти никога не взема и 10 лв. за домашно посещение, защото това са много пари за бедните. Заедно с него обаче тръгваме из селото и на улицата срещаме дядо Марин Николов, който има видимо заболяване. 83-годишният човек хвали д-р Енчев, който го лекува от поне 13 г., след като е останал без око. Юлия Павлова гледа сина си Николай, който страда от епилепсия от години. Тя с радост посреща своя лекар, който постоянно насочва майката към специалисти и направление досега не е отказал. Сред пациентите е и фамилията на баба Недка Георгиева, която е отгледала 22 деца. Тя с умиление хвали Емо и споделя, че нито веднъж докторът не е отказал каквото и да е на многолюдната челяд и на малкото бебе, което й е правнук.
Нели СУКОВА
Господин министре!
Най-после и Вие да се орахатите! Та то нашенските лекари били по-добре и от тези от развитите страни! Де яйчица ще получат, де сланинка,де люта ракийка… Все някой ще ги потупа свойски по рамото на мегдана и ще получи тяхната медицинска помощ, а после може и да намери начин да се отблагодари… Не им трябват на нашенските лекари пари, за какво са им? Те даже и без нищо, ей тъй от будалък, могат да преглеждат! То така и от здравната каса няма нужда! Пък и от министър!..
To ima doktori i… doktori, ti ot koi si??