Нова бизнес ниша: хотели и хостели пускат квартиранти
Половината места за настаняване са в сивия сектор – без регистрации или с фиктивни
БАБИТЕ ХАЗЯЙКИ ТЪРПЯТ ВСЕ ПО-МОЩНА КОНКУРЕНЦИЯ ОТ СТРАНА НА ХОТЕЛИ, хостели и къщи за гости, показа наша проверка по актуалната тема.
За да постигат целогодишна заетост, хотелите пускат стаи на дългосрочен наем и прибират от квартиранти ежемесечни приходи. Наемите варират между 200 и 300 лв., колкото са и тези, на които бабите пускат стаи с много по-лоши условия. Хотелите предпочитат да печелят от постоянни квартиранти и за това, че така се пестят средства и заплати за почистване на стаите. Заради бизнеса с места за подслон на ученици и студенти вече и повечето строителни предприемачи обзавеждат непродадените си блокове и ги пускат под наем. По-предприемчиви бизнесмени пък подхванаха да строят общежития и комуналки.
едва 130 хотела и къщи за гости с над 10 легла са регистрирани в Териториалното статистическо бюро във В. търново. По данни на ведомството именно това е броят на къщите, хотелите и хижите в региона. Според тяхна справка общият брой на леглата е около 5 хил. За година хотелите са набъбнали с 19 нови обекта. В същото време по данни само на Община Велико Търново на база строителни разрешителни и категоризация на територията на града хотелите и къщите за гости, както и малките хостели надхвърлят 150. Много от тях обаче явно функционират нелегално и предпочитат сивия сектор, за да спестяват данък печалба, туристически такси и местни налози. Този извод се налага от разминаването в цифрите на двете институции.
Последният хит сред собствениците на хотели е да ги регистрират като къщи за гости. Така освен таксите се избягва и досадното изискване за категоризация и правилото за налични паркоместа, признават от дирекция „Териториално и селищно устройство”.
Почти същата е и ситуацията с хостелите, на които никой не може да хване бройката.
Стилян НАЙДЕНОВ
Някой може ли да ми каже по колко върви наема на гарсониера (55 кв.м.), нов блок на 10 години, между Ален мак и Ниш?