Неволята създава традиции. Учители и родители на първокласници в търновските училища сами подготвят класните стаи
УЧИТЕЛИ И РОДИТЕЛИ НА ПЪРВОКЛАСНИЦИ САМИ РЕМОНТИРАТ И ПОДГОТВЯТ КЛАСНИТЕ СТАИ ЗА ДЕЦАТА СИ. Неволята и липсата на средства е създала тази традиция, която е от много години в родните училища. В началото педагозите търсили помощ и съдействие от родителите, сега обаче ролите са сменени. Майки и татковци сами предлагат услугите си за дребни ремонти, за да бъдат освежени класните стаи.
„Всяка година извършваме ремонти със средства от училищния бюджет. Правим каквото и колкото можем да си позволим. Тази година ще успеем да направим ремонт и на част от санитарните възли благодарение на Община Велико Търново. Това са много сериозни инвестиции, с които сами не можем да се справим”, коментира директорът на СУ „Емилиян Станев” Кина Котларска. От бюджета на Търновската община ще бъдат ремонтирани санитарните възли и в СУ „Вела Благоева”, допълва директорът Ангел Янчев.
145 първокласници, разпределени в шест паралелки, тръгват на училище в най-голямата гимназия в областта – „Емилиян Станев”, където само една от класните стаи е била ремонтирана основно, останалите са само освежени с доброволния труд на учителите и родителите.

„На първата родителска среща родителите направиха план какво искат да променят в класната стая на децата си. Сами купиха материалите и направиха каквото успяха”, обяснява Генка Георгиева, която ще е класен на I г клас. В нейната паралелка е внучето на великотърновския художник Сашо Филев, който нарисувал сцена от приказката „Дядо и ряпа” на едната стена в стаята. Още един художник – Христо Керин, направил същото. Той пък нарисувал петолиние, ноти и птички на стената в класната стая на Пролет Петрова, която тази година поема най-малките музиканти. „Около 300 лв. ни струва малкият ремонт в класната стая. Подновяваме дръжки на шкафчета, боядисваме стените. Все дребни неща, но не може да не го направим, защото децата са малки и чупят. Ние направихме всичко още в края на учебната година, родителите идваха след работа и оставаха в училище до 9 ч. вечерта”, разказва г-жа Петрова.
„Имаше години, когато реализирахме тези ремонти с помощта на курсанти от Военното училище. Но дори и тогава родителите не отказваха да помагат с каквото могат”, включва се в разговора и Елка Минева, за която това е последният випуск първокласници. Тя е категорична, че класната стая на най-малките ученици трябва да е красива, уютна, да е близо до обстановката, с която са свикнали вкъщи и в детската градина, затова е решила да се довери на фирма, която да украси с покемони, емотикони и всякакви герои част от ежедневието на децата.
За разлика от г-жа Минева, Ваня Цанева пък поема първия си випуск и влиза в най-пъстрата класна стая – тази на художниците. И тя, и колежката й Семира Захариева са се заровили в документацията, която трябва да бъде променена заради новия закон за училищното образование.

РАДКА ПЕНЕВА, РУМЯНА ПЕЕВА, ДЕСИСЛАВА ДЯНКОВА И ТАНЯ ЕНЕВА ПРАВЯТ СЪЩОТО В СУ „ВЕЛА БЛАГОЕВА”. Те, четирите, ще посрещнат новите си първокласници в обновени стаи. „Ние от години работим по програмата „Стъпка по стъпка” и една от основните й идеи е да привличаме родителите като партньори и приятели”, казва Десислава Дянкова.
„За мен това е последен випуск и аз също много се вълнувам, защото този 15 септември ще е последният първи учебен ден за мен с най-малките деца”, усмихва се Радка Пенева и след това допълва, че от години, когато се запознава с родителите на новите си първолаци, тя моли майките и татковците да очертаят на лист ръката си и в нея да напишат с какво биха могли да бъдат полезни и как искат да участват в живота на децата си в училище.
Десислава Дянкова и Радка Пенева харесват новите учебни програми и са категорични, че промените в закона са за добро.
ДВА ПЪРВИ КЛАСА УСПЯ ДА НАПРАВИ ТАЗИ ГОДИНА ДИРЕКТОРКАТА НА ОУ „П. Р. СЛАВЕЙКОВ” ДАНКА БОРИСОВА. Едната класна стая е напълно обновена и в нея всичко е ново, чак до завесите по прозорците. 4000 лв. е струвало новото обзавеждане. „Не мога наведнъж, но съм решила всяка година да обновяваме по една класна стая напълно и така ще сменим всички стари мебели”, коментира г-жа Борисова.
Другата класна стая е на един от малкото мъже в началния курс – Стефан Ангелов, който подготвя посрещането на първолаците заедно със своите бивши вече ученици, които са петокласници.
„Върнах се към онова шефство от нашето детство и сегашните петокласници ще имат основна роля в първия учебен ден. Те ще предадат златния ключ на знанието на първокласниците, ще закичат малките със здравец и ще ги въведат в училище. Макар че малчуганите вече прекараха доста време в училище в Лятната академия, която им организирахме. Събрахме ги, за да се опознаят, да свикнат помежду си, с нас, с училището. Чуха дори звънеца как звучи”, разказва учителят.
КНИГИТЕ СА ПЪРВОТО, КОЕТО ПРИВЛИЧА ПОГЛЕДА В КЛАСНАТА СТАЯ НА СТЕФАН АНГЕЛОВ. От години той моли родителите да не купуват цветя, а да дадат на децата си по една книга на първия учебен ден. Така той е успял да събере завидна библиотека за учениците си. Водил е този разговор и с родителите на новия си първи клас, затова очаква на 15 септември още 25 нови книжки да влязат в библиотеката на I б.
Сашка АЛЕКСАНДРОВА
Сн. авторката