13 четения

Над 170 награди на шахматната Купа Mall Велико Търново

Етърците спечелиха седем мeдала

Седем медала, един от които златен, спечели шахматен клуб „Етър” от второто издание на Националния турнир за деца. Надпреварата бе организирана от Mall Велико Търново и ШК „Етър” с участието на 68 състезатели от 15 клуба. Малките шахматисти играха в обща група с отделни класирания до 12, 10, 8 и 6 години, момичета и момчета. Турнирът бе в 6 кръга на ускорен шах с контрола 15 минути плюс 5 секунди на ход. Специален гост на събитието бе гросмайстор Адриана Николова, национален състезател с многобройни отличия, която изнесе открит урок на децата след края на турнира. Много спонсори и приятели на шахмата се включиха с подаръци за децата, осигурявайки над 170 награди. След оспорваните битки трима шахматисти завършиха с равен актив и си разпределиха медалите по допълнителни показатели. Турнирът отново бе спечелен от момиче – Ичен Ма (българка от китайски произход) от „Шах 21” (София). Трета е етърката Радост Радкова. Кристиян Милев от „Спартак Плевен 21” бе определен за носител на купата до 12 години, където четвърти е Никола Николов от ШК „Етър”. Съотборникът му Стилиан Ангелов стана носител на купата до 10 години. Кристиян Ангелов от ШК „Етър” е втори до 10 години, както й съекипникът му Тодор Великов при шестгодишните.

При момичета до 10 г. сребро и бронз взеха Виктория Маринова и Кристияна Тодорова от ШК „Етър”, Силвия Коджабашева и Стефани Бижева са трета и четвърта до 8 г.

Етърецът Слав Чамурков би отличен като най-добре представил се до 7 години. Поощрителни награди имаше за съотборниците му Веселин Чамурков, Боян Цаков, Виктор Бенков и Андрей Братоев. Най-малката участничка от старата столица бе родената през 2009 г. Никол Желязкова от ШК „Етър”.