Новини

Библиотека „П. Р. Славейков” домакинства форум за дигитализация на културното ни наследство

ПОВЕЧЕ ОТ 80 УЧАСТНИЦИ ОТ БЪЛГАРИЯ, АВСТРИЯ, МАЛТА, ПОЛША, РУМЪНИЯ, РУСИЯ, СЪРБИЯ, ТУРЦИЯ И ФИНЛАНДИЯ представят доклади на тазгодишната конференцията „Библиотеки – четене – комуникации”. Тя започва днес и домакин е Регионалната народна библиотека „П. Р. Славейков“ във Велико Търново. Темата на форума е свързана с дигитализацията на книжовното и културно-историческото наследство.

В двудневната конференция ще бъде представен и най-мащабният досега проект на търновската библиотека за документиране, запазване и предоставяне на широк обществен достъп до културното наследство в библиотеки, музеи и галерии в Северна и Централна България. Библиотеката получи за него 363 126 eвро от Норвежката програма. Някои от най-ценните старопечатни и ръкописни книги, стари снимки, планове и чертежи на библиотеки, музеи, галерии и местни архивни сбирки на партньори от Северна и Централна България вече са прехвърлени на дигитален носител. Според първоначалните проучвания в електронен вариант трябваше да бъдат направени повече от 5000 единици. Цифрата, заложена в проекта, отдавна е надхвърлена, каза вчера зам.-директорът на библиотеката доц. Калина Иванова, която координира процеса. В това число попадат и много стари и уникални издания, които притежава Регионалният исторически музей в старата столица. Институцията съхранява книги, които сега са достъпни само за работещите в музея, но когато бъдат качени на електронен носител, те ще могат да се ползват от широк кръг читатели. Освен това дигитализирани ще бъдат и реални недвижими паметници на културата освен ценните книги, които имат статут на движими културни ценности.

ФОРУМЪТ ЗАПОЧВА ДНЕС СЪС СРЕЩА НА ЗАМ.-КМЕТА НА ВЕЛИКО ТЪРНОВО ГАНЧО КАРАБАДЖАКОВ И ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА градските библиотеки във Вантаа, Финландия, и Линц, Австрия. По време на тази среща ще бъде подписано споразумение за сътрудничество.

Международната конференция „Библиотеки – четене – комуникации” е организирана от Регионалната народна библиотека „П. Р. Славейков”, катедра „Книгоиздаване и библиотечно-информационни дейности”, Факултета по математика и информатика и Асоциацията на университетските библиотеки.

Форумът е съпътстван от две изложби – едната, посветена на 120-годишнината на читалище „Искра“, другата ще покаже оригинални издания от специализираните библиотеки, музеи и други организации, които вече са дигитализирани. В рамките на конференцията ще бъде представена и новата книга на Владимир Зарев „Орлов мост“.

С. БОЯНОВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *