Новини

Ръководството на ВТУ е срещу идеята вузът в Тараклия да бъде филиал на Русенския университет

РЪКОВОДСТВОТО НА ВТУ „СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ“ ИЗРАЗЯВА КАТЕГОРИЧНОТО СИ НЕСЪГЛАСИЕ Тараклийският държавен университет в Молдова да бъде преобразуван във филиал на русенския университет „Ангел Кънчев“. Това стана ясно вчера, когато ректорът на вуза проф. Христо Бонджолов, зам.- ректорите проф. Стоян Буров и доц. Димитър Димитров обясниха пред журналисти, че случайно са разбрали за започнатите преговори между университета в Русе и Министерството на образованието.

„Самосезирахме се веднага и вече сме изпратили писма до президента на България Росен Плавнелиев, до председателя на Народното събрание Цецка Цачева, до министъра на образованието в оставка Меглена Кунева и до премиера Бойко Борисов, който също е в оставка. В тази кореспонденция сме припомнили цялата история на отношенията между нашия университет и този в Тараклия и сме заявили, че не сме съгласни преговорите да се случват без нас“, обясни вчера ректорът проф. Христо Бонджолов.

От 2002 г. съществува идеята Тараклийският държавен университет да е филиал на ВТУ. Тогава по тази идея са работили проф. Пламен Павлов като председател на Агенцията за българите в чужбина и проф. Атанас Дерменджиев като зам.- ректор по международната дейност. Те двамата заедно със свои колеги – преподаватели от Великотърновския университет, са успели да съставят учебни програми и да разкрият седем-осем специалности във вуза в Тараклия. „Бяхме стигнали дотам да определим дори преподавателите, които ще заминат за Молдова първата година, имахме план-сметка дори за консумативите. И изведнъж преговорите спряха и нещата станаха користни“, каза проф. Буров. Вместо вузът в Тараклия да заработи като наш филиал, разговорите били променени в посоката в Молдова да се засили обучението по български език, връща се назад и проф. Дерменджиев.

ИСКАНЕТО ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ТАРАКЛИЙСКИ ДЪРЖАВЕН УНИВЕРСИТЕТ Е ТРЪГНАЛО ОТ БЪЛГАРСКАТА ОБЩНОСТ В МОЛДОВА. Инициаторите са се обърнали към няколко висши училища в страната за подкрепа и са я получили само от ръководството на Великотърновския университет и Държавната агенция за българите в чужбина към Министерския съвет. През 2003 г. в Тараклия са командировани тогавашният зам.-ректор на ВТУ проф. Атанас Дерменджиев и проф. Пламен Павлов като председател на Държавната агенция за българите в чужбина, които оказаха необходимата помощ при изготвяне на учебните планове на тараклийското висше училище – основа на обучението в университета и до днес.

Първоначалната идея била на базата на съществуващия в Тараклия колеж да бъде създаден филиал на ВТУ. Идеята била одобрена от премиера Симеон Сакскобургготски. След това обаче президентите Георги Първанов и Владимир Воронин са взели решение за откриване на самостоятелен държавен университет в Тараклия, който не е български филиал, а учреждение на Молдова. Днес обаче висшето училище няма капацитета да съществува като самостоятелен университет, затова проблемът за неговото оцеляване отново излиза на дневен ред, коментира проф. Пламен Павлов.

Сашка АЛЕКСАНДРОВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *