Ръководството на ВТУ е срещу идеята вузът в Тараклия да бъде филиал на Русенския университет
РЪКОВОДСТВОТО НА ВТУ „СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ“ ИЗРАЗЯВА КАТЕГОРИЧНОТО СИ НЕСЪГЛАСИЕ Тараклийският държавен университет в Молдова да бъде преобразуван във филиал на русенския университет „Ангел Кънчев“. Това стана ясно вчера, когато ректорът на вуза проф. Христо Бонджолов, зам.- ректорите проф. Стоян Буров и доц. Димитър Димитров обясниха пред журналисти, че случайно са разбрали за започнатите преговори между университета в Русе и Министерството на образованието.
„Самосезирахме се веднага и вече сме изпратили писма до президента на България Росен Плавнелиев, до председателя на Народното събрание Цецка Цачева, до министъра на образованието в оставка Меглена Кунева и до премиера Бойко Борисов, който също е в оставка. В тази кореспонденция сме припомнили цялата история на отношенията между нашия университет и този в Тараклия и сме заявили, че не сме съгласни преговорите да се случват без нас“, обясни вчера ректорът проф. Христо Бонджолов.
От 2002 г. съществува идеята Тараклийският държавен университет да е филиал на ВТУ. Тогава по тази идея са работили проф. Пламен Павлов като председател на Агенцията за българите в чужбина и проф. Атанас Дерменджиев като зам.- ректор по международната дейност. Те двамата заедно със свои колеги – преподаватели от Великотърновския университет, са успели да съставят учебни програми и да разкрият седем-осем специалности във вуза в Тараклия. „Бяхме стигнали дотам да определим дори преподавателите, които ще заминат за Молдова първата година, имахме план-сметка дори за консумативите. И изведнъж преговорите спряха и нещата станаха користни“, каза проф. Буров. Вместо вузът в Тараклия да заработи като наш филиал, разговорите били променени в посоката в Молдова да се засили обучението по български език, връща се назад и проф. Дерменджиев.
ИСКАНЕТО ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ТАРАКЛИЙСКИ ДЪРЖАВЕН УНИВЕРСИТЕТ Е ТРЪГНАЛО ОТ БЪЛГАРСКАТА ОБЩНОСТ В МОЛДОВА. Инициаторите са се обърнали към няколко висши училища в страната за подкрепа и са я получили само от ръководството на Великотърновския университет и Държавната агенция за българите в чужбина към Министерския съвет. През 2003 г. в Тараклия са командировани тогавашният зам.-ректор на ВТУ проф. Атанас Дерменджиев и проф. Пламен Павлов като председател на Държавната агенция за българите в чужбина, които оказаха необходимата помощ при изготвяне на учебните планове на тараклийското висше училище – основа на обучението в университета и до днес.
Първоначалната идея била на базата на съществуващия в Тараклия колеж да бъде създаден филиал на ВТУ. Идеята била одобрена от премиера Симеон Сакскобургготски. След това обаче президентите Георги Първанов и Владимир Воронин са взели решение за откриване на самостоятелен държавен университет в Тараклия, който не е български филиал, а учреждение на Молдова. Днес обаче висшето училище няма капацитета да съществува като самостоятелен университет, затова проблемът за неговото оцеляване отново излиза на дневен ред, коментира проф. Пламен Павлов.
Сашка АЛЕКСАНДРОВА