Три медала за ШК „Етър” от „Тракийско конче”

111 деца от над 15 клуба участваха в юбилейното десето издание на шахматния турнир „Тракийско конче“.

В Стара Загора младите шахматисти играха 7 кръга в два отделни турнира – до 8 и от 10 до 16 години, с отделни класирания.

ШК „Етър” се представи с 11 участници, които спечелиха три медала и две четвърти места. При най-малките Виктор Бенков стартира с 5 от 5 т. и беше на крачка от медалите, но загуби последните партии и остана четвърти. Слав Чамурков спечели бронзовия медал, като единствен успя да ремизира с победителя Д. Тилев и също постигна 5 точки, колкото и Виктор Бенков, но допълнителните му показатели се оказаха по-добри. В турнира още участваха Веселин Чамурков (4 т.), Мартин Кънчев (3,5 т.), Даниел Беннетт (3 т.) и две момичета: Стефани Бижева и Силвия Коджабашева. Стефани е трета сред момичетата, но този път нямаше отделно класиране за нежния пол.

При по-големите великотърновските млади надежди до 10 г. се представиха силно и разделиха 1 – 4 място с по 5,5 от 7 възможни точки. Шампион обаче стана русенецът К. Стоилов. Допълнителните показатели отредиха сребърен медал за Кристиан Ангелов, бронз за Никола Николов и четвърто място за Стилиан Ангелов. Тримата ни представители заемат от 5 до 7 място в генералното класиране от 66 деца, изпреварвайки доста от по-големите състезатели. Мирослав Шабарков завърши с 3 т. при 12 годишните.

„Много сме доволни от представянето на нашите на това заключително за годината национално състезание. Всички те са ученици в ОУ „Св. Патриарх Евтимий” и СУ „Емилиян Станев”, където от тази година стартира обучение по шахмат по програма „Твоя час”, коментира треньорката Светла Йорданова, която обучава в ШК „Етър” около 80 деца.