22 четения

Девойките старша възраст на „Етър 64“ със сребро от Купа България

Мария Йорданова и Данислава Петрова са в идеалния отбор на турнира, клубът награждава вратарката Мартина Стефанова

Със сребърни медали се окичи отборът на хандбален клуб „Етър-64” на държавните финали за купата на България за девойки старша възраст. В зала „Никола Петров” в Горна Оряховица великотърновки бяха в по-трудната предварителна група с „Бъки” (Габрово), „Васил Левски” (Нови пазар) и „Ники спорт” (Сливница). В другата група започнаха домакините от „Раховец-2008”, „Шумен-98”, ХК „Хасково” и ХК „Панагюрище”.

Първата среща с габровки се разви гол за гол, а почивката дойде при 9:10 за „Бъки”. Малко преди края „виолетовите“ бяха на попадение от изравняване, пропуснаха и „Бъки“ спечели с 18:21.

Във втория мач възпитаничките на Йонка Генчева удариха „В. Левски” (Нови пазар) с 27:8 (15:2) и така решаващ стана третият двубой с „Ники спорт”, победата в който пращаше единия от двата тима на полуфиналите. Първата част завърши с минимална преднина с 11:10 за тима от Сливница, но след почивката „Етър-64” наложи тотален превес и завърши срещата с убедителното 27:21.

На полуфинала срещу силния отбор на ХК „Хасково” първото полувреме бе по-доброто за етърки, които дръпнаха с 13:7. След почивката обаче настъпи обрат в хода на двубоя и две секунди преди края резултатът бе 20:20. Така се стигна до изпълнението на 7-метрови хвърляния за определяне на краен победител, в които „виолетовите“ бяха безпогрешни, като вкараха и петте, а вратарката Мартина Стефанова спаси първото на съперничките и победата дойде при 25:23.

На финала „Бъки“ бе по-свежият тим и спечели трофея с 27:22 (12:8).

Две състезателки на „Етър-64” попаднаха в идеалната седмица на турнира – Мария Йорданова и Данислава Петрова, а президентът на великотърновския клуб Атанас Атанасов заяви, че специална награда ще има за вратарката Мартина Стефанова. По неговите думи второто място е максимумът с оглед изразходването на отбора на полуфинала.

„Оценката е отлична, тъй като имаше четири много силни отбора. Най-важният мач бе полуфиналът срещу „Хасково“. Чест прави на момичетата, че издържаха, бориха се до края. Успехът дойде заради характера, желанието за победа и заради това, че тренират с жените. Основните ни състезателки играха много силно, но специално искам да отлича Димитрина Томова, която за първи път се включи в основния състав, но игра чудесно, както и всички останали“, заяви Йонка Генчева.

„Етър-64“: Мартина Стефанова, Мария Йорданова, Данислава Петрова, Кристиана Караманлиева, Стилияна Динева, Димитрина Томова, Цветомира Долчинкова, Виктория Маринова, Симона Ангелова, Ралица Димова, Владислава Кръстева, Даница Цанова, Надежда Димитрова, Марианна Миланова, Маринела Емилова.

Другият представител на областта – „Раховец 2008”, остана на последно място в турнира, но участието на девойките бе определено като успех от ръководството на клуба. Отборът е сформиран преди по-малко от година и това е първият сериозен турнир, в който участва. „Така че за нас това вече е успех. Готвим се за държавните финали през април в Хасково, където ще търсим по-добро представяне, коментира президентът на горнооряховския клуб Пламен Панев. Треньорките на „Раховец-2008” Мариета Чолакова и Галя Нотева бяха отличени като най-етични, възпитаничката им Траяна Стоянова получи приза за най-полезен състезател. Домакинството на Горна Оряховица получи много високи оценки от представителите на Българската федерация по хандбал.