Бойко Борисов, Цветан Цветанов, Евгени Стоев и Клавдия Ганчева с най-много номинации досега от местните структури на ГЕРБ
БЕЗ ОСОБЕНА ИНТРИГА ПРОТИЧАТ ОБЩИНСКИТЕ СЪБРАНИЯ НА ГЕРБ В ОБЛАСТТА, НА КОИТО МЕСТНИТЕ СТРУКТУРИ правят своите номинации за кандидат-депутати, разбра „Борба“.
Въпреки че листата на досегашните управляващи за предсрочните избори на 26 март се очаква с особен интерес и отсега буди огромни спекулации както сред свои, така и сред чужди, към момента събранията минават дисциплинирано и без драматични обрати, каквито вече се случиха в някои от общинските конференции на БСП в региона.
Към момента най-много традиционно местните активисти на ГЕРБ номинират за депутати своите лидери в лицето на председателя на партията Бойко Борисов и зам.-председателя му Цветан Цветанов. И ако за бившия премиер е сто процента сигурно, че той няма как да оглави листата на Четвърти многомандатен избирателен район, то за Цветанов очакванията са отново да е начело.
Освен тези две номинации, с които местният актив демонстрира лоялност и единство, с най-много официални предложения са и другите двама досегашни депутати – Евгени Стоев от ГЕРБ , който вече има доста солиден стаж в парламента, и на Клавдия Гавчева, която също завъртя първите си две години като депутат от Горна Оряховица.
Преди дни събранието в железничарския град застана категорично зад нейната кандидатура. Нещо повече, Ганчева е единственият активист на областно ниво, събрал доверието на ГЕРБ в Горна Оряховица. Иначе традиционните номинирани в лицето на Борисов и Цветанов са получили на вота съответно по 98 и 94 гласа от присъстващите делегати. Форумът пък е преминал строго, по сценарий – общинският председател Деница Цветанова е направила отчет за дейността на местната структура, а след нея и самата Ганчева е коментирала свършеното от нея в парламента. Очевидно е, че тя е твърдо решена отново да седне на депутатската банка, тъй като освен на своите съпартийци в общината тя може да разчита и на още няколко общини при преференциалното гласуване, коментират неофициално местни активисти.
С ИНТЕРЕС СЕ ОЧАКВА ОБАЧЕ СЪБРАНИЕТО НА НАЙ-ГОЛЯМАТА – ВЕЛИКОТЪРНОВСКА ОБЩИНА, насрочено за трети февруари, където номинациите ще бъдат пъстри и доста повече от средните за подобен формат. Вярно е, че търновските ГЕРБ-ери едва ли ще произведат национална новина в стил „Теодоси Спасов и БСП“, но техните предложения ще са около т. нар. „два центъра“ в партията. Единият гравитира около областния лидер на ГЕРБ и кмет на старата столица Даниел Панов, а другият – около председателя на Общинския съвет и гражданската квота на ГЕРБ в него. За официални номинации пък от търновския актив освен за Стоев, който е и председател на партията в общината, се спрягат още няколко имена – на Деян Хаджийски, който впрочем е дежурният номиниран през последните години, на областния управител проф. Пенчев и заместничката му Любомира Попова, на съветника Атанас Парушев. Източници от партията коментират, че листата задължително трябва да има университетски преподаватели, но май това било трудна работа.
КАКВИТО И ДА СА КОМЕНТАРИТЕ ОБАЧЕ, СЕГА ДАЛЕЧ НЕ Е МОМЕНТЪТ СЪОТВЕТНИТЕ ЛОБИТА В ГЕРБ НА ОБЛАСТНО НИВО ДА РАЗЧИСТВАТ ПРЕДИЗБОРНО СМЕТКИ. Прогнозите са, че това ще се случи след изборите, и то… при неблагоприятен за доскоро управляващата партия резултат. Защото в нея също ври и кипи след загубата на президентските избори, когато в някои общини от областта ГЕРБ дори от първа изпадна до трета политическа сила.
Отсега е ясно, че това предизвика оздравителни процеси, които обаче ще завършат след предстоящата кампания. А те най-малкото ще провокират смени в общинските партийни ръководства по места там, където структурите не си свършат работата за изборите на 26 март.
Елена ЧАМУРКОВА