11 четения

„Етър-64“ триумфира с тринайсeта Купа на България, Силвана Савич и Деси Николова с индивидуални призове

Хандбалистките на „Етър-64“ спечелиха за 13-и път в клубната си история Купата на България за жени. На финала, игран в Двореца на културата и спорта „Васил Левски“ във Велико Търново, възпитаничките на треньорката Йонка Генчева победиха с резултат 21:16 състава на ХК „Свиленград“. Двубоят бе много оспорван и на практика се реши чак в последните 3 – 4 минути. Гостенките поведоха в резултата с 0:2, но етърки съумяха да изравнят и да стигнат до пълен обрат с 5:3. Гонитбата продължи до почивката, като малко преди нея при 8:7 за „виолетовите“ две техни състезателки бяха отстранени и се наложи на вратарката Деси Николова да спасява седемметрово хвърляне и три поредни удара, за да запази крайното 9:8 за първия половин час игра.

Вторите 30 минути също бяха драматични, като след 10:10 етърки започнаха да трупат аванс, но свиленградчанки не се отказваха и поддържаха интригата до 56-ата минута, когато Деси Николова хвана две дузпи и при 19:15 вече бе ясно, че нов обрат няма да има и купата ще остане във Велико Търново.

Трофеят и златните медали бяха връчени на победителките от почетната гражданка на Велико Търново Весела Лечева – многократна световна и европейска шампионка по спортна стрелба. В мача за третото място „Бъки“ (Габрово) се наложи с 32:27 над „Ники Спорт“ (Сливница) след продължения, тъй като редовното време завърши наравно 24:24. Две състезателки на победителките получиха и индивидуални награди – Десислава Николова за най-добър вратар и сръбкинята Силвана Савич за голмайстор на турнира. Друга бивша състезателка на „Етър- 64“, вратарката Гери Александрова, която сега играе за отбора на ХК „Свиленград“, взе приза за най-полезен състезател. Успехът беше и своеобразен „юбилей“ за най-опитната от носителките Соня Богданова, която е единствена от отбора, спечелил първата Купа България за „Етър-64“ преди 20 години.

За съжаление, крилото счупи костица на ръката по време на финала и въпреки че го доигра, е под въпрос за следващите срещи.

„Етър-64”: Деси Николова, Силвана Савич (8), Соня Богданова (6), Даниела Коцева (1), Данислава Петрова (1), Деница Иванова (2), Петя Кръстева (1), Кристияна Караманлиева (1), Мария Йорданова, Мартина Стефанова, Стилияна Динева, Мирела Павлова, Ангелина Симеонова, Виктория Маринова, Ралица Димова.

Снимка: Ангел Ганцаров