8 четения

„Виолетовите“ обърнаха прекия си съперник за първото място

„Етър ВТ“ – „Септември“ 2:1

Много важна победа постигна отборът на „Етър В. Търново“ в дербито на 20-ия кръг на Втора професионална лига. Играчите на Станислав Генчев надиграха с 2:1 столичния „Септември“ в директен сблъсък за първото място в групата. Победното попадение отбеляза Йордан Апостолов в 64-тата минута. Преди това Асен Чандъров откри от дузпа в 24-тата минута за гостите, но малко по-късно Стефан Неделчев изравни с глава.

За разлика от гостуването в Плевен преди седмица Станислав Генчев бе направил няколко промени в стартовия състав. Вместо контузения Минков в центъра на отбраната бе Симеон Иванов. Титуляри бяха още Чавдар Ивайлов и Димо Атанасов вместо Мицаков и Генчев.

Домакините влязоха в срещата доста нервно, като допускаха досадни грешки при изнасянето на топката и организирането на атаките. Гостите също бяха предпазливи, но въпреки че битката беше основно в центъра на терена, имаха леко предимство в атакуващ план. Първата интересна ситуация бе в 14-ата минута, когато Даниел Пехливанов успя да се измъкне и да шутира от дистанция, принуждавайки Кирил Акалски да се намесва.

180 секунди по-късно Богомил Дяков проби и влезе навътре, след което стреля, но кълбото мина встрани от целта. В 23-тата минута грешка пред пеналта на гостите доведе до контра, при която голмайсторът на „Септември“ Костадин Аджов заработи дузпа за тима си, предизвикала недоволство по трибуните. От бялата точка Асен Чандъров показа хладнокръвие, реализирайки за 0:1. Нова грешка в половината на столичани в 27-мата минута доведе до контра, при която Даниел Пехливанов подаде към Аджов, който не можа да вкара в празната врата на подхлъзналия се Акалски, шутирайки над нея.

Половин час след началото на мача Георги Кременлиев влезе по фланга и центрира перфектно към Стефан Неделчев, който с глава насочи топката в мрежата на софиянци за 1:1.

До почивката етърци имаха претенции за нарушение срещу Кямил в пеналта, но реферът Ивайло Стоянов даде знак играта да продължи.

Втората част тръгна с натиск на „виолетовите“ и Цветомир Тодоров от фал принуди вратаря да вади топката изпод гредата в корнер. Малко след това Неделчев също поиска дузпа, но получи картон за симулация.

В 65-ата минута Йордан Апостолов изненада опитния Валентин Галев с изстрел от над 25 метра и направи обрата пълен – 2:1. В 70-ата минута Борис Галчев успя да се възползва от лошо отбита топка от Акалски и я вкара във вратата на домакините, но след вдигнат флаг за засада и гол не бе зачетен.

В последните секунди на срещата Борис Галчев отново пробва Акалски, който се намеси добре, а при добавката футболист на гостите също не успя да се разпише. След мача бизнесменът Стефан Згурев обяви в съблекалнята пред играчите, че завишава обещаната премия за победата.

Този успех е много важен за великотърновци. „Виолетовите“ имат преднина от три точки на върха и по-добри показатели в преките битки със „Септември“ след две победи с по 2:1. В следващия кръг лидерите гостуват на ОФК „Поморие“, а „Септември“ приема „Ботев“ (Враца).

„Етър ВТ“: Акалски, Кременлиев, Скерлев, Иванов, Атанасов, Апостолов, Кямил (53 Плахов), Ивайлов (79 Николов), Тодоров, Стоянов, Неделчев (71 Петков).