Четири нови археологически обекта откриха на територията на община Горна Оряховица
ЧЕТИРИ НОВИ ОБЕКТА ОТ ТРАКИЙСКО ВРЕМЕ, ОТ РИМСКАТА ЕПОХА И ОТ ВТОРОТО БЪЛГАРСКО ЦАРСТВО локализираха експертите, които изследват територията западно от град Горна Оряховица около крепостта Ряховец. Те работят по напълно нов за България археологически метод и за една седмица са успели да проучат територия от над 1000 декара.
Доц. д-р Бони Петрунова от Националния археологически институт с музей към БАН ръководи групата, в която участват представители на Регионалния исторически музей – Велико Търново, Исторически музей – Горна Оряховица, и специалисти от катедра „География” на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”. Експериментът е финансиран по проект за обновяване на информационната система „Археологическа карта на България”.
Археологическото издирване има за цел да локализира нови обекти и да актуализира информацията на вече известни. За целта специалистите работят с няколко GPS станции, правят статистическа обработка на откритите материали върху изследваната територия и наслагват получената информация върху географски и ортофото карти. Получената информация ще обогати и осъвремени базата данни в археологическата карта на България за община Горна Оряховица.
За първи път ще бъдат направени и детайлни ортофото карти чрез заснемане с дрон върху локализираните при изследването обекти, върху които ще се бъде наложена информацията, която археолозите са събрали при обхождането.