32 четения

Четири точки делят „виолетовите“ от елита, Станислав Генчев посвети изстраданата победа на публиката

„Етър ВТ“ – „Витоша“ 1:0

С гол от дузпа на Иван Стоянов в добавеното време отборът на „Етър ВТ“ спечели изключително важна победа срещу много коравия тим на „Витоша“. Успехът в дербито от 27-мия кръг на Втора лига запази дистанцията от пет точки между „виолетовите“ и преследвачите им от „Септември“. Така в оставащите три кръга великотърновци трябва да спечелят само четири точки, за да влязат през парадния вход в родния футболен елит.

Срещата с третите в подреждането от Бистрица бе много оспорвана и държа под напрежение публиката до последните секунди. Преди почивката играта бе доста нервна, а добре подреденият тим на гостите затваряше подстъпите към вратата си. На практика „Витоша“ се пропука само веднъж в 17-ата минута, когато Иван Стоянов елиминира вратаря Християн Василев и насочи топката в рамката зад него, но с дружни усилия двама бранители успяха да я изчистят пред голлинията. Преди това Неделчев стреля веднъж с глава, а в оставащото време на първата част Стоянов шутира от дистанция, но Василев спаси.

През второто полувреме предимството на етърци бе далеч по-изразено както във владението на топката, така и в головите възможности.

Два удара на Кямил бяха спасени от Василев, който направи и няколко добри пресичания на остро подадени топки в пеналта. Изстрел от шестнайсетия метър на Тодоров мина до гредата, а в 70-ата минута Иван Стоянов навлезе отдясно под ъгъл и би, но в тялото на вратаря. Далечен удар на Апостолов бе уловен, а в 80-ата минута нов пробив завърши с опасен удар на Тодоров от упор, отново изваден от Василев в корнер. Още след изпълнението му Симеон Иванов би с глава, но топката топна и мина над гредата. През целия този период „Витоша“ имаше само една голова възможност чрез Ивайло Лазаров, който се откъсна срещу Цанков и би над напречната греда.

В 82-рата минута Николай Христозов от състава на гостите получи втори жълт и съответно червен картон при поредното си нарушение. Защитникът удари с ръка Иван Петков във въздуха и логично пое към съблекалните.

В последната секунда на трите минути добавено време Станислав Генчев центрира в наказателното поле, където Ангел Стоянов с две ръце спря топката. Отсъденият наказателен удар бе оспорен от гостите, чийто капитан Четин Садула получи червен картон.

Иван Стоянов бе железен от бялата точка и изпрати топката в обратния ъгъл на вратаря Василев за 1:0. „Бях сигурен, че ще вкарам дузпата – това чувствах. Първа лига е много близо, но имаме още три мача, така че не може отсега да се смятаме за първи. Като победим и в следващия мач, ще сме още по-близо до елита“, заяви опитният футболист.

Веднага след последния съдийски сигнал изнервените от загубата в самия край гости и треньорският им щаб атакуваха съдийската бригада, но своевременната намеса на охраната предотврати по-сериозен инцидент.

„Виолетовите“ пък получиха бурните поздравления на подкрепялите ги през целия мач зрители.

„Изключително труден мач днес. „Витоша” е най-добрият отбор в групата след нас, добре организиран, знаех, че ще ни е трудно и няма да имаме много възможности. Искам да благодаря на момчетата, че буквално до последната секунда се бориха, натискаха и направиха всичко възможно да падне гол. Късметът ни се усмихна в края, но когато човек желае и се бори за нещо, и късметът е на негова страна.

Искам да им благодаря още веднъж за себераздаването до последната минута, на публиката, която беше до последно с нас и ни подкрепяше! Тази победа я посвещавам изцяло на нашата публика!“, каза Станислав Генчев. Старши треньорът на „виолетовите“ коментира и атаките в медиите на халфа на „Септември“- Борис Галчев срещу „Етър ВТ“.

„Не прави чест на такъв опитен играч като Галчев да прави подобно изказване. Първо че „Септември” бил по-добър отбор от „Етър”. И в двата мача с тях ние ги бихме, няма как да са по-добри от нас. А на втория мач тук отсъдиха дузпа в тяхна полза, нарушението за която беше един метър извън наказателното поле.

Велико Търново е град, който заслужава да има отбор в елита заради историята си, заради публиката и заради условията, които има тук!“, добави Станислав Генчев.

„Етър ВТ“: Цанков, Кремелиев, Скерлев, Симеон Иванов, Ташев, Ст. Генчев, Апостолов, Тодоров (Димо Атанасов), Иван Стоянов, Кямил (Тодор Колев), Неделчев (Иван Петков).