Софиянци и варненци купуват къщи в селата край Велико Търново
ВЪВ ВЕЛИКОТЪРНОВСКИТЕ СЕЛА СЕ ЗАСИЛВА СТРОИТЕЛСТВОТО НА НОВИ И РЕМОНТИТЕ НА СЪЩЕСТВУВАЩИ КЪЩИ, информират от строителната дирекция на Община Велико Търново. Софиянци, варненци, а също и британци са си харесали нашия район и купуват недвижимост. Най-търсени са имотите до регулация със статут на земеделски земи от ниска категория с панорама, защото върху тях лесно се правят сглобяеми къщи. В момента се продава целият празен район от Беляковец в посока северната част на Велико Търново и двете населени места вече са практически слети. Само през последната година в тази територия са започнати над 20 нови къщи. Във всяко от близките до старата столица седем населени места има поне по 10 къщи, закупени от фамилии от София или Варна. Столичани ползват имотите като уикенд вили и като място, където да прекарат част от отпуските си. Тенденцията станала ясно изразена през последните две години. За интереса към селските същи край Велико Търново красноречиво говори фактът, че цените им са високи – между 50 000 и 60 000 лева. Според брокери от утвърдените агенции за недвижими имоти регионът се нарежда на едно от първите места у нас по сделки с имоти в селата и по продажби успешно конкурира Черноморието. Чистата природа и въздух, близостта до Велико Търново, известен с богатата си история и култура, както и с целогодишният туристически сезон са най-големите предимства на селата в близост до старопрестолния град. Още повече че противно на тенденцията у нас, населението им не намалява, като това важи в най-силна степен за Беляковец, Шемшево, Шереметя, Присово, Пчелище, Леденик, Малки чифлик и разбира се – за архитектурния резерват Арбанаси. „В община Велико Търново нямаме село със затихващи функции. Разкрили сме общо 19 младежки центъра, пълни са и пенсионерските клубове”, хвалят се от местното Сдружение на кметовете и кметските наместници към общината. Статистиката също го доказва – през последните пет години населението на община Велико Търново не намалява и според адресните регистрации варира между 91 300 и 91 700 души.
Местната власт също има значима роля за развитието на селата. Велико Търново е за пример на цяла България с програмата си „Местни инициативи”, по която се отпускат средства за проекти на самите кметове и кметски наместници. През тази година таванът бе увеличен от 400 000 на 450 000 лева, а за последните пет години само по това перо в населените места са вложени над 1,6 милиона лева. Със средствата местните управници изграждат паркове, детски площадки, ремонтират улиците, площадите, пенсионерските и младежки клубове и др.
С. НАЙДЕНОВ
Купени десетина къщи и вече се заговори за “тенденция”.. Тенденцията е за скоростно и безвъзвратно обезлюдяване на региона над 25 км. от областния център и това отдавна не е новина за никого.Тенденция също е търновци да се изнасят в чужбина масово за сметка на пришълци от Плевен, Ловеч, Враца и Видин, склонни да работят за 500-600 лева…
1992-1994 година В.Търновската община беше над 100 хиляди души, а сега малко над 90 хиляди, така че тенденцията е ясна…