По категоричен начин „Етър-64“ завоюва десетата шампионска титла на България

Великотърновските хандаблистки за седми път със златен дубъл, Деси Николова с приз за най-добър вратар

Юбилейна десета титла в женското хандбално първенство на България спечели по категоричен начин отборът на „Етър- 64“. „Болярките“ надделяха над „Бъки“ (Габрово) с 29:23 (14:12) във втория суперфинал и спечелиха с 2:0 победи първенството на женската „А“ РХГ. Любопитно е, че първият мач зала „Орловец“ завърши с почти идентичен резултат, 28:23 за великотърновки. С успеха в събота момичетата на Йонка Генчева записаха и седми златен дубъл в клубната история, след като през този сезон вдигнаха и купата на България, отново надигравайки габровки.

Шампионската купа бе връчена на етърки от заместник-кмета на община В. Търново Снежана Данева-Иванова, а габровки получиха своя трофей за второто място от почетната гражданка на старата столица Весела Лечева, която на 20 май празнуваше рожден ден.

Със златните медали се окичиха: Десислава Николова, Соня Богданова, Даниела Коцева, Силвана Савич, Деница Иванова, Петя Кръстева, Мария Йораданова, Стилияна Динева, Мартина Стефанова, Данислава Петрова, Виктория Маринова, Ангелина Симеонова, Цветомира Долчинкова, Ралица Димова.

Преди началото на срещата в ДКС „В. Левски“ с цветя и подаръци бяха почетени три от състезателките на „Етър-64“, които са абитуриентки – Мартина Стефанова, Стилияна Динева и Виктория Маринова.

В залата стана ясно, че капитанът на тима Даниела Коцева няма да играе заради травма.

Мачът тръгна двуостро и до 3:3 се игра гол за гол, след което „Бъки” дръпна до 6:8. В 20-ата минута домакините направиха пълен обрат до 10:9 с попадения на Силвана Савич под бурните възгласи на публиката, сред която бе и агитка от фенклуб „Етър“. Почивката дойде при 14:12, като гостенките успяха да живнат в края на полувремето и оставиха развръзката за втората част. Тя започна с нов гол на габровки за 14:13, но това бе всичко от тях. В следващите минути етърки нанизаха 6 поредни гола за 20:13 чрез Деница Иванова, Мария Йорданова, Ангелина Симеонова и Соня Богданова, което предопредели крайния изход. До края мачът се доиграваше, като в един момент авансът стана осем гола – 26:18. Най-резултатна за победата беше Данислава Петрова със 7 гола, а 6 попадения добави Силвана Савич.

Десислава Николова бе обявена за най-добър вратар на първенството. Голмайстор стана Лидия Ковачева от „Бъки”, а призът за най-полезен състезател взе Гергана Александрова от ХК „Свиленград”. Бившата вратарка на „Етър-64“ получи купата за третото място и бронзовите медали за настоящия й тим.

„Шампионската титла на „Етър-64” е повече от заслужена, те са достойният шампион на България! Благодаря на тази прекрасна публика във Велико Търново. Етърки бият заради вашата подкрепа!”, каза президентът на БФХ Росица Бакърджиева.

Снимка: Ангел ГАНЦАРОВ