Академик Антон Дончев: „На 24 май празнуваме три чудеса и появата на нашата азбука“
Големият търновски автор се срещна вчера във ВТУ с ученици и студенти
„ТРИ ЧУДЕСА ПРАЗНУВАМЕ НА 24 МАЙ, ЗАТОВА В ТОЗИ ДЕН ТРЯБВА ДА ОБЛЕЧЕМ БЯЛА РИЗА И ДА СЕ ПОКЛОНИМ НА ЕДИН ВРЪХ, ЕДНА ПЛАНИНА – планината на нашия дух, върха на нашия език. Защото празнуваме появата на нашата азбука и на първите съчинения на български език. Празнуваме приемането на тази азбука от българите и третото чудо – това е потеглянето на буквите ни на изток.“ Така започна словото си пред студенти и ученици акад. Антон Дончев.
Големият търновски автор гостува вчера в родния си град заедно със своя издател Иван Гранитски. Срещата се състоя в аулата на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, където акад. Дончев отговаря и на въпросите на младите си слушатели.
„Истината е, че ние нямаше да бъдем това, което сме, без тези букви, създадени от двамата братя, които са патрони на този университет. Представяте ли си какво чудо е това! Но веднага след него се появява следващото – как да бъде приет този чуден език от страната, наречена България, в която са живеели траки, славяни и прабългари – всяка нация със свой език и свои богове. Страна, в която хиляди гръцки свещеници са проповядвали вярата в единен Бог. Но, за да разбереш Бога и вярата, трябва да говориш гръцки, нали. Така започва второто чудо – за да говорим ние български, тогава само за 7 години България успява да намери около 10 000 млади хора, все мъже, защото в онези години кой е вярвал, че жената е равна на мъжа, за да ги направи свещеници“, каза още Антон Дончев. Писателят разказа на младите си слушатели, че за всеки един от тези 10 000 свещеници държавата ни е направила 10 000 евангелия и те са тръгнали да проповядват на български език.
После езикът ни е тръгнал на изток – към Русия, където 150 г. са проповядвали гръцки свещеници. „Тогава нашите млади свещеници са успели да спасят Русия и цялото славянско население от погърчване и 250 млн. души са започнали да говорят с нашите букви. Затова трябва да празнуваме и това чудо“, каза още Антон Дончев. И беше категоричен, че ние можем да опознаем истински себе си и да разберем собственото си достойнство само ако добре изучаваме историята на всяка една страна, с която сме се борили.
„Световната култура е оркестър и хор, в който оркестър всеки народ свири на своя инструмент и пее на своя глас. Само така се получава симфония. Всеки, който се е опитвал да бие тъпана, е фалирал, защото няма музика на един инструмент. Помнете думите уникалност, единственост, неповторимост. На тази единственост се основава световната култура. Трябва да защитаваме своята уникалност и всяка уникалност, защото без неповторимостта на всеки един инструмент и глас в големия оркестър този световен оркестър ще се превърне в световно блато“, заяви още писателят.
Романът „Време разделно“ е най-издаваният роман в България след Вазовия „Под игото“. Има близо 30 издания и повече от милион копия, преведен е на 38 езика, като всеки момент ще излезе на китайски. Без това издание по света „Време разделно“ има 2 600 000 екземпляра. „Според анкета, направена през последната седмица сред млади хора, Антон Дончев е сред 18-те най-четени автори“, каза във ВТУ издателят на Антон Дончев Иван Гранитски.
НА СРЕЩАТА ВЧЕРА БЕ ПРЕДЛОЖЕНО АКАДЕМИК АНТОН ДОНЧЕВ ДА БЪДЕ УДОСТОЕН С ПОЧЕТНОТО ЗВАНИЕ „ДОКТОР ХОНОРИС КАУЗА” НА ВТУ „СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ”. Ректорът на ВТУ проф. Христо Бонджолов ще внесе предложението за разглеждане на следващото заседание на Академическия съвет.
Сашка АЛЕКСАНДРОВА
Сн. Светослав СТЕФАНОВ
Владимир Владимирович не смята така. За него азбуката била дошла в Русия от Македония.