69 четения

Велико Търново три дни бе столица на атлетиката

Моника Георгиева стана шампионка на 1500 метра, Деян Гемижев със сребро на диск

Велико Търново бе столица на родната лека атлетика в продължение на 3 дни. Над 1200 атлети стартираха в националните шампионати за мъже и жени, момичета и момчета под 16 години на стадион „Ивайло“ от петък до неделя, който за пръв път в 50-годишната си история прие състезание от такъв ранг.Организацията и провеждането на първенството заслужи много висока оценка от първия вицепрезидент на Европейската асоциация – Добромир Карамаринов, който заедно с кмета на старата българска столица Даниел Панов награди медалистките на диск при момичетата под 16 години. Докато изгледаха следобедната сесия на първенството в събота, двамата обсъдиха и построяването на полигон за хвърляния непосредствено до стадион „Ивайло“, за който има внесен проект в Министерството на спорта. Наред с новите открита и закрита

Горнооряховчанката Моника Георгиева се завърна с титла на пистата, не остави шансове на конкурентките на 1500 метра.

лекоатлетическа писта и възстановяването на осветлението на стадиона съоръжението би превърнало В. Търново в център на атлетиката.

Шампионска титла на България на региона донесе Моника Георгиева. Горнооряховката се завърна след лечение на контузия и в един от най-интересните финали в събота детронира в бягането на 1500 метра миналогодишната шампионка Диляна Минкина. Състезателката на „Локомотив 2010“ беше най-бърза с 4:38.44 минути.

Пробив на диск направи великотърновецът Деян Гемижев. Състезателят на „Ивайло 93“ се окичи със сребърния медал след опит на 48.71 м. Победител очаквано стана Росен Карамфилов от КЛАСА, който заслужи деветата си поредна титла в дисциплината. Карамфилов записа 52.52 метра и за успеха си получи специален плакет от ръководството на клуба си за рекордьор по брой титли в КЛАСА. Деян Гемижев е син на бившия състезател и настоящ треньор Николай Гемижев.

Четвърти се подреди Боян Добрев от друг великотърновски клуб – „Етър 2007“, пети е съотборникът му и бивш многократен първенец на диск Михаил Селенски.

Свищовлията Иван Попов малко неочаквано изпусна златото при мъжете на 1500 метра, след като изнесе цялото бягане. Той направи отличен график с добре разчетено темпо по разстоянието, но не издържа накрая, бе изпреварен и остана с бронз, а шампион стана Николай Първанов от „Орхание“ (Ботевград), направил неотразима атака на последни 100 метра.

Любопитно е, че на второ място се класира синът на олимпийската шампионка на биатлон Екатерина Дафовска – Мартин Проданов от „Актив 2013“ (Пловдив). Той е още юноша старша възраст и с постижението си 3:50.04 мин. покри норматива за участие на европейското под 20 г.

Публиката на стадион „Ивайло“ видя и почти всички най-добри родни атлети.

Спортист номер 1 на България за 2015 г. Габриела Петрова откри състезателната си година със скок на дължина, като това беше първи старт за нея след Олимпийските игри в Рио през август.

Митко Ценов от „Атлет“ (Мездра) с лекота спечели златото на 3000 метра с препятствия.

С третата си поредна титла пък от стадион „Ивайло” си тръгна Рената Петкова (КЛАСА), триумфирала в мятането на диск, но при жените с резултат от 49.12 м.

Момчил Караилиев АСКЛА (Сливен) спечели осмата си титла в тройния скок от национален шампионат на открито.

Този път той се наложи с 16. 66 м, като направи само един успешен опит в надпреварата в сектора на стадион „Ивайло”.

Надежда Рачева и Денис Димитров бяха най-бързи в спринта на 100 метра. Рачева триумфира при жените с 11.90 секунди, а малко по-късно тя добави и второ злато от надпреварата, след като финишира първа на 400 метра с 55.78 секунди.

Димитров стана за четвърти път шампион на България в късия спринт с постижение от 10.35 секунди на финала.

В други финали в събота Момчил Караилиев защити титлата си на троен скок с 16.66 метра, като взе осмо злато в кариерата си в дисциплината на национално първенство на открито.

Миналогодишната шампионка на 100 метра с препятствия Елена Митева отново беше над всички с 13.98 секунди.

Титлите си от миналия сезон защитиха и Пламен Писков (овчарски скок, 4.20 метра), Айхан Апти (чук, 66.82 метра), Полин Митова (овчарски скок, 3.20 метра) и Екатерина Димова (чук, 49.62 метра).