Новини

200 италианци ще обучава ВТУ, чуждестранните студенти са спасението за вуза

Седем нови магистърски програми разкрива университетът тази година

ГРУПА ОТ 200 ИТАЛИАНСКИ СТУДЕНТИ ЩЕ УЧИ ВЪВ ВТУ „СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ“. Всички те са записани в магистърската програма „Педагогика за деца със специални образователни потребности“. В момента Великотърновският университет подготвя програмите, по които ще се образоват италианците. Обучението е дистанционно, на английски език, и до септември учебните планове ще са напълно готови, за да може курсът да стартира през февруари следващата година. Това каза вчера ректорът на ВТУ проф. Христо Бонджолов, който заяви още, че тази специализация става все по-актуална и за България, след като държавата започна да закрива помощните училища и всички деца, които могат да се интегрират, влизат в масовите.

ВТУ вече е дал педагогическа правоспособност на 150 италиански учители, които имат диплома за завършена специалност и преподават в училище, но нямат правоспособност за учители, каквато италианското образователно министерство вече изисква задължително.

„Чуждестранните студенти са начинът Великотърновският университет да оцелее и да осигурява средства за българските студенти. За съжаление държавата прогресивно намалява бройките по държавна поръчка за икономическите специалности например, които все още са търсени при нас. И процесът няма да се промени, затова сме се насочили към студентите от чуждите страни“, коментира ректорът, който е категоричен, че след като чуждестранните висши учебни заведения могат да привличат с програмите си българските деца, то същото може да прави и ВТУ.

МЛАДИ ХОРА ОТ ИТАЛИЯ, АВСТРИЯ, РУСИЯ, КАЗАХСТАН, КИРГИЗИЯ, СЪРБИЯ, МАКЕДОНИЯ проявят сериозен интерес към програмите на Великотърновския университет.

Вузът ни вече има сключен договор и с Австрия и обучава студенти от тази държава. Специалността, която австрийците са си избрали, е „Публична администрация“. 30 китайци са преминали курс по български език във вуза и ръководството на висшето училище очаква те да си изберат специалности и да останат в старата столица. ВТУ има договор и с Киргизия за двустранни програми, които също привличат чуждестранни студенти. „Преговаряме и с балкански държави и университети партньори, чиито студенти имат интерес към нашите магистърски програми по педагогика, в специалностите от Стопанския, Православния богословски факултет, включително и към Филологическия факултет. Има интерес и към програмите на Факултета по история“, коментира още проф. Бонджолов.

СЕДЕМ НОВИ МАГИСТЪРСКИ ПРОГРАМИ ЗА БЪЛГАРСКИТЕ СИ СТУДЕНТИ РАЗКРИВА ВТУ ТАЗИ ГОДИНА. Те са в четири факултета на вуза. Историческият факултет предлага за първи път програма по история и цивилизация, която е подходяща за всички, които искат да придобият педагогическа квалификация по история. Обучението е три семестъра и за този курс студентите не е нужно да са завършили история, може да имат бакалавърска степен по съвсем различна специалност.

„Уеб технологии и разработване на софтуер“ е магистратурата, която предлага Факултетът по математика и информатика. Обучението е три семестъра, но е само за млади хора, които са завършили същото професионално направление.

Три са новите магистратура на Педагогическия факултет, който е шампион по магистърски програми. „Социално-педагогическа работа с младежи“ е едната идея на педагозите. Могат да я учат и хора, които не са завършили педагогическа специалност. Обучението за тях е три семестъра, за тези, които вече са учили педагогика – два семестъра. Магистратурата е задочна, както и тази по специална педагогика, приобщаващо образование. Педагогическият факултет предлага още една магистърска програма, която е съвместна разработка със Стопанския факултет и е „Предприемачество в образованието“.

Стопанският факултет има две нови предложения – „Управление и иновации в аутсорсинг сектора“ и „Психо-социална рехабилитация“.

От 26 юни до 29 септември се извършва приемът на документи за всички магистратури във ВТУ. Датите са уточнени в сайта на вуза, както и дните, в които ще бъдат обявени класиранията и приетите могат да се запишат.

198 са местата по държавна поръчка за бъдещи магистри, бройките за платено обучение са неограничени.

1807 СА МЕСТАТА ПО ДЪРЖАВНА ПОРЪЧКА, КОИТО ВТУ ПОЛУЧИ ТАЗИ ГОДИНА. ОЩЕ 1734 СА МЕСТАТА ЗА ПЛАТЕНО ОБУЧЕНИЕ

Запълването им ще приключи до 30 септември, като първото класиране трябва да стане ясно на 7 юли, второто – на 13 юли.

„На практика ние вече кандидатстудентски изпити нямаме. Всички вече сме ги провели през февруари, март, април и последната сесия беше миналата седмица. Явиха се 1104 кандидат-студенти. Цифрата е малка, защото в университета вече може да се кандидатства и с оценките от държавните зрелостни изпити. Специалностите, за които все още има задължително приемни изпити, са „Право“, „Национална сигурност“, „Музика“, „Физкултура“ и всички във Факултета по изобразително изкуство“, коментира зам.-ректорът по учебната дейност проф. Стоян Буров, който стана инициатор и на няколко кампании за набиране на студенти.

600 млади хора са си запазили вече място във ВТУ по една от тези кампании, наречена „Рано рани“. 1148 са бройките в около 70 специалности за ранно записване и запазване на място. Процентът е различен за различните направления. 50% от местата по държавна поръчка във филологиите, историята, педагогиката, философията, политологията, информационните науки са отделени за акцията. В икономическите специалности така ще бъдат попълнени 30% от местата, за психологията процентът е 20, защото тя е една от най-предпочитаните през последните години.

В повече от 20 специалности местата вече са изчерпани

заяви проф. Буров, който уточни още, че вече има и 173-ма записани първокурсници по държавна поръчка и още 75 в платена форма на обучение. „Искам да напомня, че тези, които са си запазили място, трябва да решат дали го искат, до 3 юли. След това мястото им няма да се пази. Освен това имаме 21 обявени специалности, в които младите хора могат да се запишат до 3 юли и да си спестят първата семестриална такса. Таксите са различни в различните специалности, но говорим за между 250 – 380 лв., които първокурсниците няма да платят“, обяснява още проф. Буров.

Вчера започна приемът на документи за участие в класиранията на ВТУ или за директно записване. Срокът за това е до 3 юли. Михаела Драганова е първата кандидат-студентка, която е подала документи вчера. Тя кандидатства за психология и социални дейности. Ростислав Пенчев от Варна пък е първият, директно записал се в първия ден от кампанията. Той ще учи български език и география – една от защитените специалности, и ще учи първия семестър без такса.

ОКОЛО 1000 ЛВ. Е СРЕДНАТА ИЗДРЪЖКА, КОЯТО ДЪРЖАВАТА В МОМЕНТА ДАВА НА ЕДИН СТУДЕНТ

Парите са по-малко, отколкото училищата получават за един ученик. „Бюджетът на университета се формира от тези две основни пера – държавната субсидия и таксата за обучение на студентите. Но няма гаранция, че приетите през септември студенти ще завършат учебната година. След първия семестър на тази учебна година например имаме 1500 прекъсналите студенти. Прекъсват, защото нямат средства да се издържат или по слаб успех“, коментира проф. Буров.

С. БОЯНОВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *