Новини

Търновският театър представя „Величието Асеневци“ на Ловешката средновековна крепост

НА ОТКРИТАТА СЦЕНА НА ЛОВЕШКАТА СРЕДНОВЕКОВНА КРЕПОСТ ЩЕ ПРЕДСТАВЯТ ИСТОРИЧЕСКИЯ СИ СПЕКТАКЪЛ „ВЕЛИЧИЕТО АСЕНЕВЦИ“ артистите от Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново. Представлението сред историческия декор на хълма Хисаря е тази вечер и ще бъде аплодирано от близо 400 души публика.

С този спектакъл театърът участва в културната програма на празниците „Ловеч в освободителното движение на Асеневци“, които са посветени на 830-годишнината от неуспешната обсада на Ловешката средновековна крепост от войските на император Исак II Ангел и събитията, довели до възстановяването на Втората българска държава.

„Величието Асеневци“ беше създаден през 2015 г. в чест на 830-годишнината от въстанието на Петър и Асен, а премиерата на спектакъла бе в двора на историческия храм „Свети Димитър“. Стефан Методиев е режисьор на спектакъла, който разказва за братята Петър и Асен и техните съпруги, както и за събитията около подготовката и провеждането на въстанието, започнало в Търновград през 1185 г. Театралният разказ завършва с коронацията на цар Петър.

Идеята за спектакъла е на актьора Иван Митев, който направи компилацията от текстове на български автори и средновековни византийски хронисти. В основата стои пиесата на Банко Банков „Чудото по Димитровден“, откъдето са заимствани и героите в спектакъла, останалите текстове са на откъси от произведения на Антон Дончев, Камен Зидаров, Моско Москов, Иван Вазов, Радко Радков и др., както и от хрониките на Никита Хониат.

Ролите изпълняват актьорите Детелин Кандев, Иван Митев, Цанка Цанева, Силвия Шекилова, Дончо Дончев, Йордан Сираков, Стефан Методиев и Дария Йорданова. На сцената в Хисаря ще излязат и 24 статисти от театъра, облечени в реплики на средновековни облекла.

Още две свои заглавия ще представи търновският театър на Ловешката крепост. През юли трупата ще гостува с оперетата „Цигански барон“ на Йохан Щраус, а през август – с концерт-спектакъла „Музикални копнежи“, който включва избрани откъси от оперетни шедьоври.

Театърът ни планира да играе още сред естествения декор на Бабини Видини кули във Видин и на Асеновата крепост край Асеновград. На 28 юли оперетата ще покаже своя „Цигански барон“ и на Царевец.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *