Горещи новиниНовини

След 820 години коронясаха отново цар Калоян пред стотици българи и чужденци

Зрелищни възстановки бяха кулминацията на Международния реанакторски фестивал „Ежедневието на средновековен Търновград“

Зрелищните възстановки на битката край Одрин от 1205 г. и хвърлянето на предводителя на кръстоносците в Балдуиновата кула в съботната вечер бяха кулминацията на Международния реанакторски фестивал „Ежедневието на средновековен Търновград“. Събитието на Царевец бе посветено на великия цар Калоян и 820-годишнината от възкачването му на българския престол. Адската жега сред напечените крепостните стени на Царевец бе двойно по-непоносима под метална ризница, кафтан, подплатен с овча вълна, метален шлем с дебела текстилна изолация.

Въпреки че и привечер в останките от двореца на Асеневци температурата надхвърляше 40 градуса, хиляди се събраха, за да наблюдават историческите възстановки. Възраждането на паметните събития отпреди 8 века започна с жива картина от коронясването на Калоян от кардинал Лъв през 1204 г.

В ролята на Калоян бе 30-годишният Антоний Кисьов от Панагюрище, оказал се най-подходящ за тази роля. Запаленият по историята хидроинженер обикновено играе Бенковски при пресъздаването на Априлското въстание. Всъщност цялата историческа реконструкция на интронизацията на владетеля е максимално достоверна. Лежи на дългогодишните проучвания на историка от ВТУ доц. Иван Лазаров, обясниха реанакторите. Така пред боляри и водачи на куманите и Влашко Калоян първо бе миропомазан от църковния глава епископ Василий, облечен в златосърмени царски одежди, а след това пратеникът на папа Инокентий III извърши церемонията около коронясването на българския владетел.

Международният фестивал, който се провежда за втора поредна година, бе открит в петък вечерта на площад „Цар Асен I”, където въпреки 40-градусовата жена се събраха над 120 реанактори от България, Румъния и Сърбия. Всяка от гостуващите групи, както и свободните реконструктори направиха кратки демонстрации пред многобройната публика. Присъстващите наблюдаваха умело боравене с камшик и саби, стрелби с лък. Представени бяха характерни болярски облекла, пищно извезани със златни, сребърни и сърмени нишки. Мъжките кафтани бяха в ярки цветове, пристегнати с дълги колани с метални апликации, символ на власт. Изявите на групите продължиха два дни, включително и в неделя.

Боят между българи и латини
Боят между българи и латини

Организатори на Международния реанакторски фестивал са Община Велико Търново, Регионалният исторически музей и СНЦ „Търновци“. На Царевец се представят групите „Бели орлови” от Белград (Сърбия), Ursului brun („Кафява мечка“) от румънската столица Букурещ и трансилванската формация за жива история „Черният дракон“. Във фестивала участват и българските групи Сдружение за исторически възстановки „Чигот“ – Варна, Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции „Авитохол“ – Варна, Средновековно общество MODVS VIVENDI – София, Наемна дружина „Барадж“ – Пазарджик, група „Верени“ – София, „Средновековна крепост Туида” – Сливен, проект „Св. Лазар“ и домакините от СНЦ „Търновци“ – Велико Търново.

Н. ГЕОРГИЕВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *