Книга за изборите при социализма написа проф. Тодор Галунов от ВТУ
ИЗБОРИТЕ ПО ВРЕМЕТО НА СОЦИАЛИЗМА СА СВЪРШВАЛИ ПО ОБЕДНО ВРЕМЕ С КРЪШНО ХОРО В ЧЕСТ НА ПАРТИЯТА ПОБЕДИТЕЛКА. От това време е и традицията да гласуваме рано сутрин. През 1953 г. е въведена мажоритарна избирателна система, при която страната е разделена на едномандатни райони с един кандидат-депутат за едно място, който е избиран с близо 100% избирателна активност при близо 100% гласували за него. При този модел са се състезавали самите избирателни секции – коя да приключи първа още по обед.
Така, с чувство за хумор политологът от ВТУ проф. Тодор Галунов представя накратко най-новата си книга, която излезе от печат преди дни – „Избирателни системи и парламентарни избори в България 1944 – 1989 г.“.
В нея са изследвани родните изборни практики в периода на социализма. В края на режима или т. нар. „преустройство“ се прави опит за политическа мимикрия, като в изборната надпревара се допускат двама кандидати, но с… еднакви програми. Задължително се е гледало обаче, ако единият кандидат е от БКП, другият да не е от БЗНС, която партия единствено не е била забранена, за да не се счита това като политическа алтернатива, обяснява още Галунов. От изследването му става ясно, че единственият реален избор с двама кандидати по това време е проведен през 1988 г. в 162-ри Ловешки избирателен район. Пак през същата година в България започва да се появява тенденция хората да не гласуват масово.
Е. СВЕТОСЛАВОВА