Правят първите надземни паркинги в старата част
Вече се движат два проекта за съоръжения по ул. „Опълченска“ във Велико Търново
ПЪРВИТЕ НАДЗЕМНИ РОТАЦИОННИ ПАРКОВЕ СЕ ПРОЕКТИРАТ В МОМЕНТА В СТАРАТА ЧАСТ НА ВЕЛИКО ТЪРНОВО. Именно този тип съоръжения за автомобилите трябва да противодействат на ескалиращия непрекъснато проблем с паркирането в болярския град. Цената на един, който може да побере близо 20 коли, е около 100 хил. лв.
Изграждането на два ротационни паркинга подготвя на ул. „Опълченска“ бизнесменът Любомир Марков, потвърди пред „Борба“ самият той. Вече е закупен и празният терен с площ от близо 40 кв. метра до бившата евангелска църква. На мястото се планират два подемника с височина от 15 метра, заедно с денивелацията на терена. Те са със статут на преместваеми съоръжения и за тях няма да се изисква преодоляването на изключително мудната процедура през Института за недвижимо културно наследство. Още един подобен ротационен паркинг е плануван от същия инвеститор и в самото начало на улицата откъм входа от Русе. Той ще бъде с по-малък капацитет. В стария град няма къща или търговски обект, който да не е изпитвал проблем с паркирането. Той може да бъде преодолян именно с такива съоръжения.
ИНВЕСТИЦИЯТА ЗА ПОДОБНИ СИСТЕМИ ЗА ПАРКИРАНЕ НЕ Е ВНУШИТЕЛНА, НО ПЪК ФУНКЦИОНАЛНОСТТА ИМ НА МАЛКИ пространства е завидна. За тях не е необходим и обслужващ персонал, а всичко става автоматично. Всеки шофьор си поставя автомобила в подемник и си взима магнитна карта, която отчита часовете на престой. Роботизираното съоръжение само „се грижи“ колата да се постави на точното място на някой от етажите без да е необходима човешка намеса. В предишния кметски мандат от община Велико Търново проучваха възможността за изграждането на няколко подобни надземни паркинга с публично-частно партньорство в централната градска зона, но идеята не се осъществи. Сега ротационни паркинги ще се правят в старата част с изцяло частни средства и на частни терени, което гарантира реализацията на проектите.
Стилян НАЙДЕНОВ
Израсъл съм на ул”Опълченска” Районът между стария радиозавод и първите къщи е свлачищен.Там преди 45 г.бяха проектирани подземни гаражи за живущите на улицата.Затова баща ми беше задължен да отработи 1 мес. в строителството (тогава се положиха плочките на ул. Гурко и оттогава не са ремонтирани). Обаче поради тази особеност на района проектът се провали!
Така де, ти говориш за провален поради свлачищния район проект за ПОДземни гаражи. А в случая става дума за НАДземни. Те представляват, образно казано, стелажни клетки на няколко нива, като автомобилите се подреждат там с помощта на специализиран подемник. Просто си позиционираш автомобила на платформата му и тя автоматично го „намества” в свободна клетка, без участие на шофьора. Така спестяваш площите за маневриране и паркинга става компактен. Конструкцията обикновено е метална и си спестяваш разправиите със строителна бумащина. А този паркинг, за който се говори в статията, вероятно ще е на мястото на някогашното игрище до бившата евангелистка църква, под нивото на улицата.
“| В стария град няма къща или търговски обект, който да не е изпитвал проблем с паркирането.”
Стиляне,Найденов,взе ли хонорар за това написаното-дано не си…замисли се какво си написал.