Евгений Дайнов, политолог: „За управниците ни важи казаното още от Аристотел: „Група богати мъже, управляващи в свой интерес“
- Как преценявате първите сто дни на правителството, какъв потенциал показа новата власт?
- Беше ни спестено да направим обичайното: да преценяваме, като гледаме програмата, дали заложените дейности се изпълняват в срок. Програмата излезе накрая на стоте дни. Дори от тук насетне обаче няма да ни е лесно да отсъждаме, защото в нея има конкретни инициативи единствено по отношение на строителството – нещо, между другото, което не е работа на управлението. Няма правителство в зряла демокрация, което да отчита строежи. Затова предварителният ми извод е, че правителството няма намерението да управлява, а да прави нещо друго. За кабинета можем да съдим по малкото му законодателни инициативи и по някои негови действия. Законодателните инициативи, които видяхме, са два вида: първо – мракобеснически – т.е. имащи предвид отнемането на права от гражданите и преследване на гражданите (промените в НПК, в Закона за движение по пътищата) и второ – лобистки – приоритизиращи частни интереси за сметка на общото благо (опитът да се забрани обжалването на ОВОС на втора инстанция). Има и друг вид закони, преследващи политики, насочени към общото благо – такъв вид още не сме видели. Изводът от законодателната дейност е, че кабинетът „Борисов 3” най-сетне успя да направи онова, което се опитваха предишите два: да се отвърже. Това е управление, отвързано от правенето на политика, от спазването на правилата (и на норми за приличие) и от съхранението и придвижването напред на общия интерес на гражданите.
ТОВА Е УПРАВЛЕНИЕ, ВРАЖДЕБНО НАСТРОЕНО СРЕЩУ ГРАЖДАНИТЕ И ИМАЩО ЗА ЦЕЛ ДА ОБСЛУЖВА ЧАСТНИ ИНТЕРЕСИ ЗА СМЕТКА НА ОБЩИТЕ
Действията на правителството подкрепят този извод. Основното действие беше и продължава да е опитът на правителството да заобиколи правилата, както и да се разсее за осъдителната присъда срещу България в случая „Калиакра”. Тук очевидно се търси съхранение на интересите на приближени на правителството „инвеститори” в защитената зона (лобизъм). А опитът да бъдат преследвани зелените организации като главните виновници за това, че приятелите на властта са затруднени да си градят обектите на защитените територии, разкрива другото лице на правителството – мракобесието. Този път ни управлява типична олигархия, дефинирана още от Аристотел (преди над 2300 години) като „група богати мъже, управляващи в свой интерес”.
– Какви сигнали излъчва опозицията в лицето на БСП, доколко е наистина алтернатива?
– Сигналите са, че БСП с удоволствие участва в нещо друго, което ГЕРБ прави от години: убийството на политиката. Политиката – това е дебатиране и обслужване на общото благо. Затова политиката е пълна с политики: по отношение на сигурността, на заетостта, на благополучието на гражданите. Нищо такова БСП не прави, макар ситуацията буквално да пращи от благодатни „леви” теми – като се започне от фрапиращото неравенство, мине се през бедността и монополизацията на икономиката и се стигне до липсата на елементарна сигурност за трудещите се граждани. Вместо да предлага политики в тези политически области
БСП УЧАСТВА В СЦЕНАРИЯ НА ГЕРБ: ПОЛИТИКАТА ДА БЪДЕ СВЕДЕНА ДО МЕЖДУЛИЧНОСТНИ КАВГИ И ЦИРКОВЕ
БСП предава не само задълженията си като опозиция, предава самата идея за политика в полза на гражданите. Съучаства, вместо да предлага алтернативи.
– Адекватни ли са на ситуацията десните извънпарламентарно представени партии и дали ще могат да се обединят, преглъщайки егото на лидерите си?
– Щом не правят политика, щом не ги чуваме с алтернативни на ГЕРБ политики и подходи – значи, не правят нищо политическо. Отново, както през 2012 година, на терена са единствено „Зелените“, на които властта на ГЕРБ обяви война и които доста добре се справят с обявените им военни действия.
– Зачестиха гражданските протести, симптом за предсрочни избори ли са те, или просто показване на мускули?
– Според Аристотел, формата на управление „олигархия” е най-крехка, изложена на рискове и внезапни сътресения по три причини. Първо –
ОЛИГАРСИТЕ РАНО ИЛИ КЪСНО СЕ СБИВАТ ПОМЕЖДУ СИ, ЗАЩОТО НЕ ГИ ОБЕДИНЯВА НИЩО (НИКАКВА КАУЗА) ОСВЕН АЛЧНОСТТА
а алчността няма граници и затова рано или късно започват да се опитват да крадат един от друг. Нещо такова видимо се случва в момента. Когато този процес започне, следват други две неща – виждайки, че наличните олигарси са се хванали за гушите, срещу тях се формира група от други, по-млади и по-хищни олигарси, които ги нападат, за да ги изместят. Това засега не виждаме, но виждаме третото – накрая на народа му писва и изгонва олигарсите от властта. При олигархична форма на управление протестите са винаги гарантирани – дори в диктаторски страни като Русия. У нас виждаме началото на протестния процес, който е абсолютно неизбежен при наличието на скарана олигархия.
Елена ЧАМУРКОВА
Кокто са започнали да секат Балкана скоро от Балканите ще станем Поляните. Пак благодарение на правителството, което неможем да се пребори или не иска да се пребори.
Това провалено пиянде живо ли е още – явно алкохолът не прощава, ама бави…
Присмех на професорската титла!!!
Син, но зачервен от пиячка, шаман…