Търновският художник Христо Гелов превърна пожарна кула в Самоков в артинсталация
ИЗВЕСТНИЯТ ТЪРНОВСКИ ХУДОЖНИК ХРИСТО ГЕЛОВ ПРЕОБРАЗИ СТАРАТА ДЪРВЕНА ПОЖАРНА КУЛА В САМОКОВ В КИНЕТИЧНА АРТИНСТАЛАЦИЯ. Идейният проект е наречен „Дишай” и бе реализиран по време на III международен симпозиум по живопис и скулптура в града. Дървената кула бе променена с 280 детски вятърни въртележки, а куратор и ръководител на проекта е художничката Радостина Доганова.
„Инсталацията „Дишай” е вдъхновена от природата, това богатство, с което ние, хората, сме надарени и което е условие и гаранция за пълноценното ни развитие и съществуване.
Проектирана е за старата пожарникарска кула и е изпълнена в зелен цвят, символизиращ екология, растеж, свежест, живот и плодородие”, разказва Христо Гелов. И допълва, че използвайки 280-те детски въртележки, инсталацията има за цел да акцентира върху неразривната връзка на човека с природата.
Това не е първата съвместна работа на Христо Гелов и Радостина Доганова. В първото издание на симпозиума преди две години двамата направиха инсталация върху един от символите на Самоков – Голямата чешма, която преобразиха за около седмица в „Къща на водата”.
Христо Гелов е родом от Велико Търново, но повече от 25 години живее в Испания.
Сред най-известните му проекти там са цветните пешеходни пътеки в испанското градче Торелодонес, намиращо се близо до испанската столица Мадрид. Нестандартните зебри станаха известни в целия свят след публикуването им в сайта за изкуство, дизайн и фотография Bored Panda. Самите пътеки бяха преобразени с ярки зиг-заг форми, квадрати, ромбове, кръгове и линии и се радваха на голям интерес.
Творецът всяка година се връща в България, за да се види с близки и приятели и да реализира някои от проектите си. Миналата година направи мапинг шоу на фасадата на Изложбените зали „Рафаел Михайлов” във Велико Търново. С него откри изложбата, в която представи свои проекти и творби на баща си Никола Гелов, който е сред основателите на Факултета по изобразително изкуство във ВТУ и един от първите преподаватели в университета. Малко по-късно Хpиcтo Гeлoв успя да peaлизиpa и друга своя идея в града – apтинcтaлaция, наречена „Оpaнжeви кpъгoвe”, пускайки в река Янтpa 12 макета на спасителни пояси, оцветени в оранжево. Сред бъдещите му проекти за родния му град е създаването на интерактивна инсталация върху емблематична сграда, която се ражда като идея преди повече от две години.
Весела БАЙЧЕВА