Самоводската чаршия три дни бе пъстра сцена на занаяти, традиции и изкуство
КРАСИВА ТАНЦЬОРКА И БИВША АДРЕНАЛИНКА В „ГОСПОДАРИ НА ЕФИРА”, ЕДНА АКТРИСА В КУКЛЕН ТЕАТЪР, ИЗБРАЛА ДНЕС ДА Е ПРОСТО СЕЛЯНКА, УЧИТЕЛКА, БЪДЕЩ АРХЕОЛОГ, керамици, майстори на плетива, плъсти и бижута от всевъзможни материали, производители на екохрани и напитки участваха в традиционната вече Нощ на Самоводската чаршия и във фестивал на занаятите. Три дни най-красивата търновска улица беше пъстра сцена на занаяти, традиции, музика и съвременно изкуство.
50 самоуки творци пристигнаха в старата столица от всички краища на България, за да покажат ръчно правени произведения на изкуството и храни с екопроизход. Търновци и гостите на града имаха шанса да опитат ръчно точена юфка и дори сами да си разточат листите от бяло или от типово брашно, различни видове сирена и кашкавали, сладка, лютеница, продукти от козе мляко, печени на мангал кестени.
РАКИЯ ОТ КИВИ, СЛАДКО ОТ КИВИ, САПУНИ ОТ КИВИ, ЗЕЛЕНЧУКОВА САЛАТА ОТ СЪРБИЯ и ръчно точена юфка привличаха любопитните посетители на чаршията. Албена Попова от Петрич, пременена в народна носия, успява едновременно да разкаже за сръбския айвар, да почерпи с вино от сандански мискет и да науча всички желаещи как точно да си разточат юфка.
Само на няколко сантиметра до щанда на Албена Роджър предлага на малчуганите и възрастните чай от балончета. Напитката е освежаваща и може да има различен вкус, при това клиентът сам си го избира. В общи линии напитката се приготвя от балончета, които се разпукват в устата и може да бъде гореща, топла, със стайна температура, охладена, та чак до скрежина. Топчетата са от натурални продукти, екстракти от водорасли и кокосова вода.
БЪЛГАРСКО ДОМАШНО СЛАДКО, ПРИГОТВЕНО ПО БАБИНИ РЕЦЕПТИ, ПРЕДЛАГАТ И ИВАНКА И ДВЕТЕ Й ДЪЩЕРИ СТЕЛА И ЗДРАВКА. Трите дами привличат вниманието на туристите с поне 20 различни вида сладка и сокове, които са направили с продукти от собствения им двор. В Нощта на Самоводската чаршия, която и тази година е съпътствана от занаятчийски фестивал, може би най-многобройни са бижутата. Майсторите показват бижута от истински цветя, от керамика, от плат и вълна, от тел и от стари часовникови механизми.
Ния Господинова, която е пристигнала от Димитровград, показва керамика, изработена само в нюансите на синьото, и разказва, че баща й е този, който майстори съдовете на грънчарското колело, а майка й прави декорацията. Няма съд, който да повтаря друг, всички са уникални, изработени по традиционна технология и само с материали, които грънчарите намират в региона, в който живеят.
Съвсем близо до Ния своя щанд са подредили Доротея и Георги, които от няколко години живеят във Велико Търново. Доротея е учителка в училището в Първомайци, Георги е студент по археология във Великотърновския университет. Заедно си имат ателие, в което правят керамични съдове по технологията, по която са се справяли с глината траките.
Плетивата са другото, което майстори предлагат в изобилие на тазгодишния фестивал на занаятите. Красивата професионална танцьорка и бивша адреналинка в „Господари на ефира” Пепи Ялъмова успява да привлече туристите със своите атрактивни шапки и шалове наметки. Тя настоява всеки да пробва шапка, без да е задължително да си я купи. След това показва класически шапки с помпони, барети и наметала. Разказва, че се е учила да плете от майка си и двете изработват всичко сами – от шапки и шалове до облицовки на мебели и различни интериорни покривала. Атрактивни, пъстри и много усмихнати кукли са хобито на Малина Нисторова. Те са с къдрави коси, големи поли и без ръце. Което е нарочно, защото така децата и порасналите, които още обичат да се забавляват, могат да пробият дрехата и да управляват куклата, като я карат да танцува, да ръкопляска, да прегръща.
ВСИЧКИ РАБОТИЛНИЦИ НА ЧАРШИЯТА РАБОТИХА ДО КЪСНО ПРЕЗ НОЩТА И В ТРИТЕ ДНИ НА ФЕСТИВАЛА. Майсторите позволяваха на любопитните и смелите да опитат да поработят с тях, да въртят грънчарското колело, да правят дървени фигурки, да рисуват върху стъкло, да тъкат.
Улични артисти и музиканти забавляваха гостите на чаршията, където в продължение на седмица рисуваха 10 млади художници от Сърбия, Македония и България, които участваха в международния пленер „Живопис“ и рисуваха на открито. Творбите им бяха показани в благотворителна изложба в артбар Hipster. По време на фестивала в пространството пред Hipster беше изградена и скулптурна инсталация от възпитаниците на Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет Иван Николов, Сергей Печинов и Кирил Георгиев.
Иван Попа от „Оратница“, търновската група „Кову“, Ваяна Ташева и прочутият Теодосий Спасов превърнаха трите дни в истински музикален празник.
С. БОЯНОВА