63 четения

Свищов има петима световни шампиони по годжу ру карате

1480 състезатели от 36 държави участваха на IV световно първенство по годжу ру карате, проведено в Букурещ.

Националният отбор на България се представи силно в дисциплините ката и кумите, като спечели 17 златни и куп сребърни и бронзови отличия, което им отреди трето място в комплексното класиране по медали. С най-голям принос за успеха са възпитаниците на годжу карате клуб „Алеко“ (Свищов), които завоюваха 5 златни, 5 сребърни и 6 бронзови отличия индивидуално и отборно. Кристина Цветанова се завърна от Румъния със световна титла и три сребърни медала. Талантливата каратека на „Алеко“ стана световна шампионка в група миникадетки в дисциплината кумите в категория -48 кг, побеждавайки на финала Хайли Бохима от Южна Африка. Кристина стигна до финала и на ката, който загуби от Исра Цело от Австрия и се окичи със сребърен медал. Цветанова и съотборничките й Мая Александрова и Ева Миланова станаха световни вицешампионки отборно на ката при момичета 12 – 13 год. Трите свищовски момичета заедно с Рени Димитрова са на второ място отборно и на кумите. В двата финала българките отстъпиха пред връстничките си от тима на Португалия. Ева Миланова се пребори за сребърен медал на ката в група миникадетки, отстъпвайки в спора за златото пред Магдалена Триткова от Чехия. Двама състезатели на „Алеко“ играха финал при момчетата на кумите в кат.+32 кг. Антоан Александров надви Алекс Заранков и завоюва световната титла. Заранков прибави към среброто на кумите бронз от дисциплината ката. Мартин Златев спечели златен медал при кадетите на кумите в -57 кг след успех над Марио Петре от Румъния. В същата категория Лорен Босилков от клуба в Белене е трети. Мартин, Лорен, Красен Николаев и Стефан Пачков заеха трето място отборно на кумите при кадетите. Световна титла при юношите на кумите спечели Аспарух Мидов. На финала в -76 кг свищовлията победи Жан Олофсен от Южна Африка. Със световна титла се завърна и Захари Николов, който спечели финала с Максим Поляков от Украйна при момчетата на кумите в категория +43 кг. Алекс Заранков, Антоан Александров, Михаил Димов и Златомил Златев са бронзови медалисти отборно на кумите при момчетата. Треньорът сенсей Марин Маринов стъпи на трето място на почетната стълбичка на ката при мастерите. Междувременно Мартин Златев, който е част от националния отбор на България, участва в 26-ото издание на силния международен турнир „Хърватска опън“ в Риека. Златев спечели бронз при кадетите на кумите в категория -57 кг.