Майстор направи „експозиция“ на всичко, което е вадил от автомобилни гуми
Христо Петров: „Махал съм кости, ключове, арматури, остри камъни, но най-много видии и пирони“
СВОЕОБРАЗНА ЕКСПОЗИЦИЯ НА ВСИЧКО, КОЕТО Е ВАДИЛ ОТ АВТОМОБИЛНИ ГУМИ, НАПРАВИ ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ МАЙСТОР. Гумаджията Христо Петров, който е един от доайените на местната гилдия, събирал „експонатите“ си повече от две години и ги окачвал на специални пана на видно място в работилницата си, видя наш екип. В момента има над 1000 предмета, които са причинявали спукване и които собственоръчно е намирал. „Нямате представа колко невероятни неща могат да причинят спукването на гума. Често разказвам на приятели какво съм вадил, но те не вярват и затова реших да събирам по-нетрадиционните предмети“, разказва Христо. Един от първите „експонати“ в експозицията му е животинска кост, която намерил в колелото на луксозен мерцедес. Неотдавна пък при него дошъл клиент със спукана гума, от която спецът измъкнал секретен ключ. „Много често съм оправял гуми, набодени на арматури или метални елементи от пътя и мостовете. Подобни препятствия са доста опасни, особено ако скоростта е висока. Даже дупки и остри камъни в настилката могат да пробият гумата. Почистването на улиците също е от значение за безопасността, защото много отпадъчни неща се забиват в гумите на колите“, обяснява Христо Петров. Най-често обаче спукването идва от стъкла, видии и пирони или парчета твърда пластмаса. Чисто професионално Христо Петров дава и няколко съвета преди началото на зимния сезон.
СПОРЕД СПЕЦИАЛИСТА АВТОМОБИЛЪТ ТРЯБВА ДА СЕ „ОБУЕ” ЗАДЪЛЖИТЕЛНО, когато температурите паднат до 7 градуса или когато почне да вали обилно. При по-ниски температури летните гуми нямат добро сцепление даже при суха настилка.
Те са изработени от специална смеска, в която има повече изкуствени пластификатори, и при ниска температура тя се втвърдява и пързаля. При зимните гуми се залага главно на естествения каучук. Те са по-скъпи, защото е по-скъпа суровината им, която позволява на гумата да запази еластичност и добро сцепление при температури под 7 градуса. Заради кризата обаче мнозина гледат да минат с по-тънка цена.
Тогава идва популярният търговски трик – всесезонната гума.
„Няма всесезонни гуми, те са измислени от недобросъвестни търговци. Няма вид каучук, който да покрива определени параметри, когато е студено и когато е топло”, съветва Христо.
След третия сезон зимната гума е загубила голяма част от характеристиките си и дори да е с голям протектор, трябва да се смени.
С. МАРИНОВ