Новини

БСП иска още 400 млн. лв. за образование и нова философия на делегираните бюджети

Червени депутати се срещнаха във Велико Търново с дейци в сферата на образованието

 

С 400 МЛН. ЛВ. ДА БЪДЕ УВЕЛИЧЕН БЮДЖЕТЪТ ЗА ОБРАЗОВАНИЕ ОЩЕ ЗА СЛЕДВАЩАТА ГОДИНА И ДА БЪДЕ ПРОМЕНЕНА ФИЛОСОФИЯТА НА ДЕЛЕГИРАНИТЕ БЮДЖЕТИ, НАСТОЯВАТ ДЕПУТАТИТЕ ОТ БСП. Това съобщи миналия ден във Велико Търново народният представител от парламентарната група на „БСП за България” проф. Анелия Клисарова. Бившият министър на образованието от кабинета на Орешарски беше в старата столица заедно с колегите си Весела Лечева и Валентин Ламбев, за да се срещне с директори, учители и експерти в сферата на образованието.

Четири процента от брутния вътрешен продукт трябва да отиват за образование, категорични са депутатите от БСП. В момента процентът е 3,6 и е крайно недостатъчен. Абсолютно недостатъчни са и средствата, които правителството заделя за правенето на наука, категорична е проф. Клисарова.

КРАЙНО ВРЕМЕ Е ФИЛОСОФИЯТА НА ДЕЛЕГИРАНИТЕ БЮДЖЕТИ ДА БЪДЕ ПРОМЕНЕНА И ОТ БСП ПРЕДЛАГАТ ТРИ НОВИ МОМЕНТА ЗА ТОВА. „Всичко в образованието е свързано с пари, но категорично е време да променим правилото, че парите следват ученика. Трябва да бъдат предвидени условно-постоянни разходи за всяко училище. Това са средствата за ток, вода, счетоводител, хигиенист. Тези разходи не зависят от броя на учениците, те са част от бюджета и на най-малките, и на най-големите учебни заведения”, обясни проф. Клисарова.

Разпределението на парите би трябвало да е обвързано и с броя на паралелките, не само с броя на децата. Ако това се случи, няма да има училища, в които в един клас да учат 36 ученици заради невъзможността на учебното заведение да осигури заплата за още един педагог. „Бюджетът трябва да е обвързан и с постиженията. Този критерии ще стимулира и учителите, и ръководствата на училищата да се развиват и да се стремят към по-високи резултати. Този критерии е от особено значение и заради последните изследвания, които показват, че само след три години децата билингви в нашите училища ще бъдат 40 на сто. Работата с тях ще е от ключово значение”, коментира още депутатът от БСП.

Само от година и половина действа новият закон за предучилищно и училищно образование, а хаосът в системата е още по-голям, казаха във Велико Търново народните представители на левицата. Един от сериозните проблеми е обезпечаването с учебници. И най-вече фактът, че по един предмет има понякога по 8 учебника. „Нашата философия е ясна – един учебник по всеки предмет. Нека го изберем на конкурсен принцип. Всяко издателство, всеки екип може да се състезава, но до училището да достига само един учебник. Само един пример ще ви дам. Това лято учителите трябваше да прочетат, и то само за една седмица, 258 учебника по 52 предмета. Излишно е въобще да коментираме дали е възможно някой да прочете толкова книги за седем дни. Но още по-страшното е, че нито един от тези буквари не отпадна, а някои от тях са пълни с граматически и фактологически грешки, над които МОН няма никакви права и не може да се меси в съдържанието и да коригира неточностите”, обясни проф. Клисарова. След това уточни, че правата над учебниците се държат от издателствата и е цяло чудо, ако министерството успее да се пребори и да отстрани грешките. Затова от БСП настояват за един учебник по всеки предмет и съдържанието да е приоритет на МОН. Освен това в учебника трябва да е включено базовото съдържание по предмета, което трябва да усвоят всички деца. За тези, които напредват по-бързо, както и за тези, които изпитват затруднения, левицата предлага да има помагала, които също да са безплатни.

СЪСТАВЯНЕТО НА КАРТА НА БИЗНЕСА, КОЯТО ДА ОТРАЗЯВА ПОТРЕБНОСТИТЕ НА СЕКТОРА ВЪВ ВСЯКА ОБЛАСТ, е другата идея, за която депутатите от БСП говориха пред учителите и директорите във Велико Търново. Картата ще даде ясна картина за нуждата от специалности в различните региони на страната. Това ще помогне на професионалното образование, както и въвеждането на дуално образование повсеместно.

За повече внимание и средства за децата със специални образователни потребности, за още 15% увеличение на учителските заплати, както и за възможност за квалификация на педагозите, се борят народните представители от БСП, стана ясно в петък. Народните представители от левицата са и категорично против държавното финансиране на частните училища в страната.

Сашка АЛЕКСАНДРОВА

Сн. авторката

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *