Велико Търново чества Димитровден и 832 г. от въстанието на Петър и Асен
С ПРАЗНИЧНА СВЕТА ЛИТУРГИЯ В ЦЪРКВАТА „УСПЕНИЕ БОГОРОДИЧНО“ ЗАПОЧНА ВЧЕРА ДИМИТРОВДЕН ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО. Веднага след това отец Славчо, който отслужи литургията, поведе традиционното литийно шествие, което премина по улиците на квартал „Асенов” и завърши в храма „Св. Димитър Солунски”, където на 26 октомври 1185 г. първите Асеневци правят решителна крачка към възстановяването на българското царство.
„Димитровден през 1185 г. е сред най-важните исторически събития, които носят истината от отговора на въпроса защо сме горди и достойни великотърновци и българи. Димитровден е част не само от славната история на България, но и част от нашата хилядолетна идентичност. Преди 832 г. тук, в църквата „Св. Димитър“, братята Петър и Асен се противопоставят на властта на византийския император, провъзгласяват въстание и възстановяват българската държава. Двамата братя поставят началото на процес, който ще доведе до учредяването на търновската архиепископия и по-късно до обявяването на Търново за столица на Второто българско царство“, каза в словото си кметът на Велико Търново инж. Даниел Панов. Той благодари на Строителна камара за успешната и ползотворна работа през годините и за това, че всички строители достойно продължават делото на Колю Фичето.
ЗА НЕТОЛКОВА ДОБРАТА ГОДИНА ЗА СТРОИТЕЛНИЯ БРАНШ ОБАЧЕ ГОВОРИ В СЛОВОТО СИ председателят на Областното представителство на Камарата на строителите в България инж. Любомир Шербетов. „Искам да ви поздравя по случай професионалния празник на строителя, който възстановихме преди 21 г. Тази година ние празнуваме и 10 г. от основаването и обединяването на всички строители под шапката на Камарата на строителите в България. Не можем да се похвалим с кой знае какви резултати и успехи, кризата за нас още не е отминала”, каза инж. Шербетов. И допълни, че липсата на достатъчно средства по европейски проекти доведе до това много фирми да освободят работниците си, до фалити и преструктуриране, както и до това много кадри да изберат да заминат за чужбина.
„През 2018 г. по европейски проекти в България ще влязат минимум 1 млрд лв. и тогава наистина ще се сблъскаме с проблема за кадрите, който е налице и сега. Наред с проблемите с вътрешната задлъжнялост, сивата икономика, взаимоотношенията главен изпълнител – подизпълнители, наистина през следващата година ще се изправим и пред проблема с недостига на квалифицирани кадри“, заяви инж. Шербетов. Празникът в двора на търновския храм продължи с благодарствен молебен и освещаване на курбан за здраве във връзка с Деня на строителя. Фолклорен ансамбъл „Искра“ поздрави всички присъстващи на празника. Вечерта търновци и гости на града наблюдаваха аудио-визуалния спектакъл „Царевград Търнов – звук и светлина“.
С. БОЯНОВА