Първокласниците на ОУ „Димитър Благоев“ ходят на училище без тежките раници
ПЪРВОЛАЦИТЕ НА ОУ „ДИМИТЪР БЛАГОЕВ“ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО ХОДЯТ НА УЧИЛИЩЕ, БЕЗ ДА МЪКНАТ НА ГЪРБА СИ ТЕЖКИТЕ РАНИЦИ. Всички учебници и тетрадки на малчуганите остават в класната стая. „Ако и когато родителите искат, могат да взимат раниците да ги изперат, да ги преподредят. Ако детето отсъства за по-дълго време по някаква причина – също, за да наваксват с уроците вкъщи. Но иначе в класните стаи има създадени всички условия децата да си съхраняват тетрадките и учебниците и да не се налага да ги носят всеки ден“, коментира директорът на училището Надя Владимирова. И признава, че родителите са инициаторите да бъде въведено това правило, по което работи търновското школо.
Освен това часовете на малчуганите, които остават на занималня, продължават до 15,30 часа. Дотогава децата трябва да са написали всичките си домашни. Ако не са успели, отговорността не е тяхна, категорична е директорката. Надя Владимирова уточнява още, че след този час всички деца задължително отиват на занимания по интереси – рисуват, спортуват, занимават се с приложни техники. Целта на тези часове е да развиват моториката на първолаците. „Категорична съм, че не може да накараш едно дете да стои осем часа на чина си. Освен това не съм много съгласна да имат часове сутринта, да имат други след обяд, за да си напишат домашните и когато се приберат вкъщи вечерта, да продължат да решават задачи и да преписват текстове“, казва г-жа Владимирова. Затова всички малчугани от това училище си тръгват за вкъщи без раници, които понякога тежат 6 – 7 кг, и без допълнителни домашни.
Учениците във втори, трети и четвърти клас също могат да се възползват от тази привилегия. Докато са в началния курс, децата не се местят от кабинет на кабинет, това позволява да подредим класната им стая така, че да имат възможност да си оставят учебниците и тетрадките, уточнява директорката.
ОТ ТАЗИ ГОДИНА И ДВАТА ПЪРВИ КЛАСА В ОУ „ДИМИТЪР БЛАГОЕВ“, КАКТО И ЕДИН ПЕТИ КЛАС, РАБОТЯТ ПО НЕСТАНДАРТНАТА И МНОГО ЗАБАВНА МЕТОДИКА „ДЖЪМП МАТ“. Заради това школото е включено в списъка на иновативните. Това е единственото училище в областта, което приема да работи по тази методология от първия учебен ден, за да бъде точната наука забавна за децата. „Джъмп мат“ е най-добрият, безболезнен и интересен начин малките деца да научат математиката, без да ги е страх от тази наука, признава директорката Надя Владимирова.
Тя е успяла да съхрани целия си екип, работил по програмата за подкрепа за равен достъп и личностно развитие. Проектът приключи, но и тримата специалисти – психолог, педагог и ресурсен учител, останаха на работа в школото. Сега те се грижат не само за 17-те деца със специални образователни потребности, записани в училището, но и за всички останали. Заедно с тях в училището работят и двама студенти по психология, които са там по програмата за студентски практики. Младите хора влизат в първите класове и подкрепят малчуганите там във всичките им занимания.
Сашка АЛЕКСАНДРОВА
Уважаема госпожо Александрова,
Вече втора година в ОУ“Неофит Рилски“,град Килифарево, работя по тази методика. От тази учебна година се включиха първи и втори клас и нашето училище също е иновативно.
Не е единственото училище. В ОУ“Неофит Рилски“, гр.Килифарево вече втора година се работи по методика „Джъмп мат“. Училището също е в списъка на иновативните училища.