Новини

Борислав Паунов вдъхва нов живот на старите грамофони

Меломанът има в колекцията си музикални машини, създадени преди почти 50 години

 

ЛЮБОВТА КЪМ МУЗИКАТА ПРОВОКИРАЛА ТЪРНОВЕЦА БОРИСЛАВ ПАУНОВ ДА СЕ ЗАХВАНЕ С НЕОСОБЕНО ПОПУЛЯРНО ЗА СЪВРЕМИЕТО НИ ХОБИ – КОЛЕКЦИОНИРАНЕ И РЕМОНТИРАНЕ НА ГРАМОФОНИ. Меломанът казва, че е радетел на тези неповторими музикални уреди и прави всичко възможно за повторното им популяризиране. До момента е събрал малко над 30 машини, а повечето от тях са създадени през 70-те години на миналия век. По негови думи, след като успее да ремонтира стара музикална машина и тя „оживее”, е склонен да се раздели с нея, за да радва друг любител на качественото звукоизвличане. За себе си обаче запазва уникални модели, произведени в единични бройки и имащи сантиментална стойност.

Борислав разказва, че се запалил по грамофоните от неговия баща, който бил върл меломан. „За времето си имахме разкошен грамофон и си спомням как със сестра ми размествахме мебелите в хола, за да танцуваме. Имахме много плочи, но любимите на семейството бяха на „Бийтълс”, спомня си той. С годините станал още по-страстен фен на грамофона и стартирал колекцията си.

49-годишният мъж обясни, че дори непрофесионалист може да забележи разликата между възпроизвеждането на музика от компютър и грамофон. Твърди, че цифровизацията превръща звука в стерилен и го лишава от изначалната живина и енергичност. По негови думи, аналоговият запис пренася слушателя на концерт, при който музикалната банда свири на живо песните си.

Борислав е категоричен, че днес грамофоните лека-полека започват да изживяват своя ренесанс и доказателство за това са отчетеният ръст в продажбите на плочи и възобновяването на фабриките, които ги произвеждат. „Много млади хора не са виждали грамофон и проявяват любопитство. Когато обаче се докоснат до него, осъзнават какво са пропускали”, заяви той.

Колекционерът твърди, че поправката на музикалните машини не е лесна работа, тъй като резервните части трудно се откриват в България. В крайна сметка обаче търсенето се пренасочва в чужбина и необходимите елементи се набавят от Англия, Германия и Франция.

Най-голямата му гордост е уникален модел, който създал с помощта на приятел дърворезбар. За целта използвал няколко части от други уреди и дървена основа. Измайсторени били само няколко бройки, които веднага били продадени за 230 лв. Грамофоните били с ретро визия, но напълно работещи.

Друго негово изобретение е вакуумна машина за почистване на плочи. „Една плоча може да има много дълъг живот, дори 100 години, но е важно да се пази правилно от външни въздействия. Дори влагата в помещението, където се съхранява, може да се окаже пагубна”, коментира той. Машината, с която се грижи за плочите, създал по образец на американска такава и с помощта на четка и специална течност чрез вакуум почиства пътечките на плочите.

Борислав е категоричен, че грамофонът не е скъпо удоволствие и цената му е напълно достъпна за търновци. Финансовата му стойност започва от 200  300 лв., но има и такива, които струват 20 000 долара. Той подчерта, че към машината е необходимо да се закупи и усилвател, който е произведен преди 2000 година, тъй като при новите липсва вход за свързване с грамофона.

Меломанът сподели, че отскоро във Велико Търново съществува клуб на феновете на грамофоните, който наброява 12 души. Повечето от тях са млади хора, които комуникират в интернет, обменят плочи и информация за изпълнителите и дори хронологията на творчеството им.

„Музиката е ритуал, а не слушане между другото. Несравнимо е да вземеш плочата в ръце, да разгледаш кой я е произвел, внимателно да я извадиш, да я държиш странично, да избереш страна, която да пуснеш, и да се насладиш на удоволствието от звукоизвличането”, допълва той.

Галина ГЕОРГИЕВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *