Рекорд! НАП – Велико Търново, събра за държавата 1,075 млрд. лв.
Ивайло Здравков: „Залагаме на доброволното изпълнение, провели сме над 2 хил. срещи с длъжници”
РЕКОРДНИТЕ В ИСТОРИЯТА СИ 1,075 МЛРД. ЛВ. ОТ ДАНЪЦИ, ОСИГУРОВКИ, ГЛОБИ И ПРОСРОЧЕНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ е събрала Териториалната дирекция на Националната агенция за приходите във Велико Търново, обяви на специален брифинг нейният директор Ивайло Здравков. Преизпълнението на годишния план е с близо 10 на сто. Резултатите на нашата приходна администрация са доста над средните за страната, като по този показател местната дирекция е отличник. Допълнително за държавната хазна за последната година са събрани просрочени задължения с 14 млн. лева повече спрямо 2016-а г., когато сумата е възлизала на 270 млн. лв. Като принудителни мерки на длъжниците са наложени 219 възбрани върху недвижими имоти и 524 запора на движими вещи, включително автомобили. Проведени са 475 търга, при които в хазната са постъпили малко над 2 млн. лв. Отдел „Държавни вземания” е провел 75 продажби на конфискувано имущество, от които са постъпили над половин милион лева. Доброволното изпълнение на задълженията е било водещ мотив за данъчните експерти през отчетния период. Те са провели близо 2000 срещи с големи длъжници, повече от 7200 телефонни разговора, а от края на 2017 г. са изпращали и автоматизирани съобщения до длъжниците. По думите на Ивайло Здравков проверките на касите на търговците, осъществените електронни ревизии и така наречените вечерни проверки са довели до фискален ефект. При електронните ревизии са установени задължения в размер на 4,3 млн. лв., а при извършените 176 вечерни проверки 80% са приключили с констатации за нарушения. На 43 търговци на течни горива са съставени актове за административни нарушения. За пръв път контролна дейност е изпълнявана и по време на масови мероприятия. Комуникационните кампании, лотарията с касови бележки, предотвратяване на плащането на заплати в плик и инициативата „Влез с данъците в час” ще бъдат основни акценти в дейността на дирекцията и през 2018 година, отбеляза Ивайло Здравков.
МНОГО ДОБРИ РЕЗУЛТАТИ В РАБОТАТА НА ПРИХОДНАТА АГЕНЦИЯ ДАВАТ И Т. НАР. „ЕЛЕКТРОННИ РЕВИЗИИ“. Те изключват физическо присъствие на данъчен служител и гарантират точност и обективност. 49 ревизии са направени по този способ за последната година. Проверките по този начин са 154. Местното данъчно вече въвежда система за безкасово плащане на задължения към държавната хазна с ПОС терминали без да се начисляват допълнителни такси. Фирмите също ще имат възможност да обслужват безкасово посредством електронен подпис. Според Петко Николов – директор на Дирекция „Обслужване на клиенти“ в ТД на НАП, от тази година 1% отстъпка от дължимия данък, но не повече от 500 лв. се дава на лица, които получават безкасово доходите си. Отбивката се дава на декларативен принцип.
С. МАРИНОВ

Браво, свършили са си част от работата и с това са поставили “рекорд”. Имали са план да не я свършват цялата и са надскочили този план с 10%. Ако всички си “свършваме” така работата, после да не се чудите защо ни е такава “държавата”.
Точно така. Трябва да се промени тази наша практика все да завлече или излъжем някого. Ако всички се стараят и отнасят честно и ще живеят по добре, ще спят спокойно. Децата им ще разберат , че само с труд и търпение се получават нещата. Неразбирам безработни цели семейства а имат къщи като палати и карат коли за стотици хиляди лева. В която и да е държава това ще направи впечатление а в нашата с години никой не хае.
А колко е бюджетът на НАП ВТ?
Браво на НАП! Така се работи. Като има повече приходи в хазната, ще има повече и за учители,военни, социално слаби, майчински и доктори! Прав е Пасторе че трябва и циганските барони , да ги проверят.
браво на Бойко!
Добре, ама ние, простосмъртните граждани какво хващаме от тая работа?
Да не би държавата да отпуска пари за ремонт на тунелите, или за ул. „Опълченска”, а може би за пешеходни надлези на „Магистрална”?…
Или за междуселските пътища, част от републиканската пътна мрежа, които са в окаяно състояние от десетилетия?
Поне половината от тях ако бяха върнати в региона, картината би била различна…
Това е абсолютен фарс- PR мероприятие и прах в очите на простолюдието!