21 четения

Самуил Донков надстреля националния отбор на Русия на турнир в Инсбрук, постави и нов републикански рекорд

Най-добрият състезател по спортна стрелба с пистолет при мъжете у нас, Самуил Донков, участва в два силни международни турнира. Състезанията бяха етап от подготовката на аса на СК „АП спорт“ (Велико Търново) за европейското първенство с въздушно оръжие в края на месец февруари. В Инсбрук (Австрия) Донков се класира на първо място, в компанията на съперници от над 20 държави. За успеха той трябваше да победи целия национален отбор на Русия, представен с шестима участници във финала. Златният медал дойде и с нов републикански рекорд от 242,5 точки, съобщи треньорът му Александър Луканов.

Седмица по-късно Самуил участва и в 42-ото издание на големия международен турнир „Интершут“ в Хага. В трите старта в Холандия, в много силната конкуренция на Томоюки Матсуда (стрелец N 1 за 2017), Фелипе Ву (втори на Олимпийските игри през 2016 г. в Рио де Жанейро), Жоао Коща и най-добрите състезатели от Индия, Донков постигна високи резултати в квалификациите и записа участие и в трите финала. „Класирането се решаваше в много оспорвана надпревара и с разлики от десети от точката. Участието в такива стресови условия е нещо, което не можем да симулираме в тренировките и сме много доволни от възможността да участваме в този турнир“, коментира Александър Луканов.