812 375 лв. субсидия си разпределиха 38 читалища в Търновската община
812 375 ЛВ. Е СУБСИДИЯТА ЗА ЧИТАЛИЩАТА В ОБЩИНА ВЕЛИКО ТЪРНОВО ЗА ТАЗИ КАЛЕНДАРНА ГОДИНА. Средствата бяха разпределени вчера по време на традиционното заседание, в което участват представители на всички 38 културни средища в общината.
Парите се разпределят по критерий, който отдавна е утвърден. Един от показателите е наличието на библиотека в читалището, както и дали читалището е домакин на национални и регионални фестивали. За това институцията получава допълнителни средства, обяснява директорът на дирекция „Култура“ Нелина Църова.
За всяка самодейна формация читалището получава по 450 лв., които са за дейност, за всеки клуб субсидията е по 260 лв. Има заделени средства за семинари и обучения, както и резерв, който се ползва при непредвидени обстоятелства.
Осем читалища имат кръгли годишнини през този календарен период и те получават допълнително по 100 лв., за да организират тържествата си. Читалище „Извор“ в Самоводене става на 145 г., „Развитие – 1883“ в Церова кория закръгля 135 г., а „Нива“ в Балван – на 120. Век закръгля читалище „Развитие 1918“ в Буковец. 95-я си рожден ден ще празнува „Сполука“ в Пушево, а на по 90 г. стават „Светлина“ и „Васил Левски“ в Малки чифлик и Присово. Най-младото допреди година читалище в общината „7 юли“ във Велико Търново вече празнува 10 г. За първи път със субсидия ще работи и читалище „Пламък“ в старата столица, което съществува едва от година, но вече активно развива дейност.
Членската маса остава един от сериозните проблеми на тези автентични български институции. Все по-малко млади хора избират да посещават формациите в тях, затова и общината продължава да толерира и подпомага тези, които организират и създават интересни и привлекателни за младите българи клубове и формации. „Рок групите, хоротеките, клубовете като този на юриста, който работи в читалище „7 юли“ във Велико Търново, привличат много младежи. Както и театралните формации. Хората очевидно обичат да се забавляват на сцената, затова и все повече читалища съставят свои самодейни театрални трупи“, казва още г-жа Църова. И допълва, че в момента в народните читалища на територията на общината работят 71 групи.
КМЕТЪТ НА ОБЩИНАТА ДАНИЕЛ ПАНОВ УВАЖИ СРЕЩАТА НА ЧИТАЛИЩНИТЕ ДЕЙЦИ ВЧЕРА. Той представи пред тях възможностите и европейските програми, пред които читалищата могат да кандидатства за допълнителни средства, но с проекти.
Участниците в работата на комисията получиха специални тефтери, в които са отбелязани всички празници, бележити дати и годишнини, както и книгата „Асеневци“, която кметът изрази увереност, че ще бъде прибавена към фондовете на читалищните библиотеки.
С. БОЯНОВА