Търновски професор написа първата книга за върховете Св. Никола и Шипка
„КНИГА ЗА ВЪРХОВЕТЕ СВЕТИ НИКОЛА И ШИПКА“ НАПИСА ПРОФ. ПЕТКО ПЕТКОВ, КОЙТО Е ПРЕПОДАВАТЕЛ ВЪВ ВТУ „СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ“. Това е единственото досега монографично изследване за имената на върховете, където през август 1877 г. се случват най-важните и ожесточени боеве, решили хода на Освободителната война.
Идеята на проф. Петков е била да събере доказателства – исторически, документални, картографски, за двата върха и най-вече за промените в наименованието на по-високия от тях, който чак до 1951 г. винаги се е наричал Св. Никола, след това бива прекръстен на Столетов връх, а през 1977 г. става Шипка. Именно на него е построен прочутият Паметник на Свободата. Шипка се нарича обаче и съседният връх, който е само на около 1000 метра от Св. Никола. По-малкият – Шипка, е върхът, възпят в стихотворението на Иван Вазов „Опълченците на Шипка“.
„И двата върха са свързани с нашата история и днес са национални светини. Но малцина вече помнят, че на 9 август 1877 г. битката е станала на връх Св. Никола, който е бил предната позиция на нашите опълченци. Връх Шипка е бил командният пункт на Столетов. Но точно там на 11 август се бият три опълченски дружини, затова и Вазов избира да възпее в поемата си точно него. Това е и върхът, на който Радецки пристига с гръм“, казва професорът. И уточнява, че решението за издигане на храм-паметника за Освобождението е взето от Учредителното събрание в Търново през 1879 г. Народните представители тогава решават паметникът да бъде поставен на връх Св. Никола. Не защото там са се разиграли по-важни събития през 1877 г., а защото е по-високият и паметникът ще се вижда и от двете страни на Балкана.
ПРОФ. ПЕТКО ПЕТКОВ ПУБЛИКУВА ОРИГИНАЛНИ АРХИВНИ ДОКУМЕНТИ, КОИТО РАЗКАЗВАТ ИСТОРИЯТА НА ДВЕТЕ ПРЕИМЕНУВАНИЯ НА ВРЪХ СВ. НИКОЛА и повечето документи излизат на светло за първи път. Според тях върхът е сменял името си два пъти – през 1951 г., когато е била събрана комисия, и 1977 г., когато смяната на името става почти тайно и без никакво обществено обсъждане. Авторът е представил и 10-годишната борба на общественици да върнат на връх Св. Никола истинското му име, както и отказите на държавните институции, които обикновено се изчерпват с аргумента: „Свикнали сме. Промяна няма да има“. „Сега обаче отново има опит да се върне името на върха. И вероятно ще направим още една подписка, за да има обществено усилие и ангажимент“, категоричен е проф. Петко Петков, който като историк признава, че заради еднаквите имена на двата върха, често стават обърквания, а и историческите факти се изкривяват и паметта се манипулира. За да бъдат избегнати такива грешки, много негови колеги, автори на пътеводители и картографи, продължават да назовават върховете с реалните им имена.
Сашка АЛЕКСАНДРОВА
Баба и дядо винаги са казали, че отиват на тържеството на връх Свети Никола. Да се пусне подписка за връщане на правилното име.