Новини

Традиционни обичаи и занаяти оживяха в Елена

ТРАДИЦИОННИ ОБИЧАИ И ЗАНАЯТИ ОЖИВЯХА В ЕЛЕНА ПО ВРЕМЕ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ДНИ НА ХУДОЖЕСТВЕНИТЕ ЗАНАЯТИ, КОИТО ТАЗИ ГОДИНА ПРЕМИНАХА ПЪТ ПОД МОТОТО „ДА ОСТАВИМ НАСЛЕДСТВО ЗА БЪДЕЩЕТО“. Музейният комплекс „Даскалоливница“ беше домакин на събитието, което беше открито от кмета на Елена инж. Дилян Млъзев.

Празникът започна от ранни зори с набирането на върбови клонки за венчетата, както е било от стари времена. Над 100 венчета изплетоха момичетата в работилницата в Златевата къща.

Близо 15 години лазаруват момичетата от танцова формация „Балканджийче“ към еленското читалище. Стопанките на Камбуровия хан ги посрещнаха, както повелява обичаят, а те след песните и наричанията тръгнаха из града да благославят. С песни и танци веселиха участниците в празника децата от „Бебровски славейчета“ и от „Празнична въртележка“ в Константин.

В двора на музейния комплекс пред погледите на всички оживяха стари занаяти благодарение на грънчаря Валентин Димитров и на дърворезбаря Милчо Бонев, който показваше тънкостите на пирографирането върху дърво. За първа година участваха малките тъкачи от класа на Румяна Димитрова от СУ „Георги Измирлиев“ в Горна Оряховица. Децата разпънаха малък стан и с видимо удоволствие показваха на всеки, който иска да опита.

Сред занаятчиите беше и Александра Гедзь, майстор на бисероплетене и флористика, Марияна Гелова, която се занимава с плъсти и плетене, копаничарите Стелиана Великова и синът й Йордан. Плетене на царевична шума показа Бистра Николова, а на дантела – Таня Станева. Малките скаути от Елена и ученици от Беброво се представиха с интересни предмети, изработени в часовете.

Старият Камбуров хан бе най-естественият декор за изложбата на младия етнограф Светослав Петров. Той представи девет старинни традиционни забраждания, които още в миналото силно са впечатлявали чуждестранните пътешественици. За да покаже цялата им прелест, Светослав извади от колекцията си и три носии, част от които са величествените шапки. Интересното е, че повечето от забражданията са възстановени от него по архивни материали.

Мария СИМЕОНОВА

Сн. Мариана Гелова

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *