Държавата изостави мост на 3 века, устоял на 4 големи земетресения и 3 наводнения
23 хил. лв. трябват за укрепването на съоръжението в Дебелец, послужило за макет на моста край Бяла
ДЪРЖАВАТА ОБЪРНА ГРЪБ НА ЕДИН ОТ НАЙ-СТАРИТЕ МОСТОВЕ В РЕГИОНА, УСТОЯЛ НА 4 ГОЛЕМИ ЗЕМЕТРЕСЕНИЯ И 3 НАВОДНЕНИЯ, НО СЕРИОЗНО ПОВРЕДЕН ОТ ПОСЛЕДНОТО – ПРЕЗ ЮНИ 2014 Г. Правеният преди повече от 3 века стар мост на Дебелец е послужил даже за модел на този, който Колю Фичето е градил край Бяла. Правителството обаче не иска да даде 23 хил. лв. за реконструкцията му, защото старината е неизползваема и е просто архитектурен паметник, признават от строителната дирекция на община Велико Търново. „Има изготвен проект за ремонт на стойност 23 хил. лв., с който общината кандидатства пред правителствения фонд за бедствия и аварии. Всички се надяваме мостът, който е една от емблемите на Дебелец, да бъде ремонтиран, но вече трета година пари няма и едва ли ще има“, коментират експертите. Според експерти мостът е правен по изключително напредничава технология за времето си. Отделните каменни блокове, част от които трябва да бъдат възстановени, са прихванати с метални скоби. Настилката пък е подредена толкова изкусно, че всички камъни се слягат. Местните се надяваха красивият им мост да бъде ремонтиран след наводненията преди три години, но това не се е случило и до ден днешен, а увредената конструкция представлява доста отчайваща гледка.
Според запознати със случая един от основните проблеми тук е, че поради недоглеждане уникалният мост не е регистриран като паметник на културата.
Никой в Дебелец не може да повярва, че държавата или общината не могат да намерят 23 хил. лв. за ремонт на уникалния мост, с който е свързана цялата история на Дебелец. Според архивите, които пазят и в местното читалище, строителството му става през 1678 – 1679 година. Финансирано е от наследниците на Дебелцалъ бей – един от седемте бея, заселили се в Дебелското поречие. Според крепостния акт, издаден на наследниците на Дебелцалъ бей през 1649 г. и съхраняван във Великотърновския окръжен архив, името на селото идва от името на бея – „потурнак” (потурчен българин), който е пристигнал с около 30 български семейства от севлиевското село Дебелцово. Името на майстора на моста не е известно, но строителството започнало през 1678 г. През същата година, когато били завършени раклите и допълнителните отвори на моста, река Белица преляла след силен пороен дъжд и отнесла моста изцяло. Тогава беят много се ядосал и се заканил на майстора, ако не изгради отново моста здраво, ще му отреже главата.
Майсторът започнал отново трудната задача, този път към камъка поставил и здрави, ковани, железни обтегачи, стягащи сводовете. Когато мостът бил окончателно завършен, зачакал деня на изпитанието. Щом пак придошли буйните, мътни води, той просълзен закрачил по моста, спрял на средата му, прекръстил се, и като се завил в ямурлука си, застанал да чака дали ще се срине.
Мостът обаче устоял не само тогава, но и на всички следващи големи наводнения през 1790, 1883 година и особено на най-голямото през 1858 г. Мостът издържал и на последното голямо наводнение през 1897 година, когато половината част от тогавашното село Дебелец е наводнена и са унищожени стотици декари обработваема земя. Не му оказват влияние и земетресенията през 1833, 1848, 1894 и 1913 година. В Дебелец вече върви инициатива за събиране на средства за спасение на моста, след като общината и държавата са абдикирали. Местните настояват и мостът да получи статут на културен паметник, което изобщо не е проблем, но би гарантирало запазването му.
С. МАРИНОВ
Светослав СТЕФАНОВ
Срамота. Къде са патриотите с 20 кг.злато дето искат да позлатяват Царевец, ето тук да вложат парите си.
…а сега на колко много” майстори” главите трябва да им се вземат….