Почетен гражданин на В. Търново представя България по света
ТЪРНОВСКИЯТ ИСТОРИК И ПРОФЕСОР ВЪВ ВТУ „СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ“ ПЛАМЕН ПАВЛОВ ОБИКАЛЯ СВЕТА, ЗА ДА ПРЕДСТАВЯ КУЛТУРНО-ИСТОРИЧЕСКОТО НАСЛЕДСТВО НА БЪЛГАРИЯ. За по-малко от месец проф. Павлов, който междувременно беше обявен и за почетен гражданин на Велико Търново, е обиколил основни градове в Молдова, Русия, Армения и Белгия. Той пътува заедно с археолога проф. Николай Овчаров, който е и авторът на този проект „Мисия България“. Проектът е част от събитията, които преминават под егидата на председателството ни на Съвета на Европейския съюз и се осъществява със съдействието на Министерството на външните работи.
„Много закъсняло е това представяне пред света, макар че за пореден път се убедих, че въпреки нашия песимизъм светът знае за България. Надявам се обаче, дори и след края на председателството ни, проектът да продължи и в него да се включат много повече посланици, защото ние двамата с проф. Овчаров няма как да успеем да отидем навсякъде. А и още по-добре би било, ако страната ни има на ключови места свои постоянни представители“, коментира проф. Пламен Павлов.
Около час продължава лекцията, в която той и Николай Овчаров разказват за България от създаването й до Средновековието. Акцентът е върху културно-историческото наследство, обектите, които символизират този успех. Велико Търново също присъства като акцент в презентацията, а много често проф. Павлов говори и за Охрид, нищо че градът не е в пределите на страната ни.
„Детайлите в нашата презентация зависят и от това къде сме. Когато сме сред българска общност, хората знаят достатъчно и се получават интересни дискусии. Както се случи в Тараклия, Молдова. Там на срещата дойдоха около 300 души, сред които и много студенти и преподаватели от българския университет. А той, нека никога не го забравяме, е факт благодарение на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, казва професорът.
Кирилицата и съдбата на средновековна България са били основните теми в Екатеринбург, където българска общност няма, но интересът към страната ни е огромен. „Това е третият или четвъртият по големина град в Русия. Генерален консул там е Пламен Петков, който е завършил някогашния механотехникум в Горна Оряховица и се гордее с корените си от нашия край“, споделя проф. Павлов. И допълва, че студентите са били особено активни по време на тази интересна среща.
Кметът на Екатеринбург Евгений Ройзман, който е един от основните опозиционери на Путин, се оказал изключителен приятел на Велико Търново. Макар че никога досега не е посещавал старата столица, популярният кмет, който е изкуствовед и собственик на частен музей на иконата, признал, че обожава града ни и много се вълнува от историята и настоящето на Арбанаси. „А ние бяхме изумени от неговата колекция с икони на староверци. Сред тях видяхме икони и на свети Иван Рилски, и на света Петка, двамата светци, които са закрилници на Велико Търново“, споделя проф. Павлов.
ВЪЗПИТАНИК НА ВЕЛИКОТЪРНОВСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ Е ПОСРЕЩНАЛ ДВАМАТА ПОСЛАНИЦИ НА БЪЛГАРИЯ И В АРМЕНИЯ. Посланик в Ереван е Мария Цоцоркова, която е завършила история и е състудентка на проф. Павлов. Тя успяла да събере на срещата за България представители на половината от всички държави, които имат свои мисии в арменската столица. Така професорите Павлов и Овчаров направили презентацията си пред цял куп посланици и дипломати.
Балдуин Фландърски пък се оказал в центъра на срещата, която двамата българи са имали в белгийския град Гент – родният град на графа. „Там знаят това, което и ние знаем за него. Знаят легендите за смъртта му, питаха много за Калоян“, разказва проф. Павлов, който се прибра във Велико Търново в навечерието на Великден само за десетина дни. Следващата седмица той и проф. Овчаров трябва да отлетят за Пекин, където ще представят България по време на откриването на Център по българистика в Пекинския университет. В следващия етап от „Мисия България“ те ще посетят и Атина, Никозия, Будапеща, Братислава и Любляна, която е последната спирка от обиколката.
С. БОЯНОВА