Новини

Агрокалендар. Какво да правим в полето и градината до края на април

В рубриката „Агрокалендар“ всеки месец „Борба“ ще информира за необходимите грижи и мероприятия, които стопаните трябва да извършват по това време на годината. Поредицата се води от един от най-опитните и уважавани агрономи в региона Серафим Цачев. Чрез страниците на вестника фермерите ще могат да се възползват от съветите му и да ги приложат в правилния момент. Ако пък някой има конкретен въпрос към агронома, може да го зададе на емейл georgieva.1991@gmail.com и да получи безплатен отговор.

ПРОЛЕТНИТЕ РАБОТИ ЗА ЗЕМЕДЕЛЦИТЕ СА ЕДНИ ОТ НАЙ-ТРУДНИТЕ И ОТГОВОРНИ ЗА КРАЙНИЯ РЕЗУЛТАТ. Причина за това е ограниченото време, с което те разполагат, за да извършат много мероприятия. Трябва да се обърне внимание на торенето и пръскането на есенниците и подготовката на площите за пролетните култури, за да влязат посевите в оптималния срок за поникване и развитие. А краткото време може да предизвика сериозни грешки, които влияят на окончателния добив.

Април е времето, когато есенниците трябва да се третират с хербициди и фунгициди, а там, където посевите са по-слаби, може да се добави и листен тор. Много земеделци предпочитат торенето еднократно, което обаче е грешка.

Ако до края на месеца не са даде втората порция тор на есенните култури, това означава подхранването впоследствие да увеличава само добива на слама, защото растенията се нуждаят от храна, когато се формира класът и броят на зърната в него.

Сега е моментът и за третиране с инсектицид за унищожаване на неприятелите по тези култури – лема, листни въшки, трипси, житната дървеници и други. Плевелите овсига и райграс, които трайно се настаняват в посевите, компрометират около 30 процента от реколтата. Но през април е безсмислено стопаните да се борят с тях, тъй като битката вече е загубена. Тренирането срещу упоритите растителни вредители трябва да започва още през есента и да продължи през раната пролет.

ПРЪСКАНИЯТА НА ОВОЩНИ ДРЪВЧЕТА ПРЕЗ АПРИЛ вече са закъснели, тъй като много от тях цъфнаха десет дни по-рано от очакваното, но това не отменя борбата срещу болестите и вредителите. За опазване на ябълките от струпясване и брашнеста мана се препоръчва използването на фунгициди като „Дитан М 45” – 200 г/дка., комбинация „Строби ДФ” – 20 г/дка + „Делан” – 30 г дка , „Систан супер 24 ЕК” – 3 г/дка и други. Пръскането с тях дава добри превантивни резултати, но при наличие на болестта тези фунгициди следва да се комбинират с „Байфидан” – 20 г/дка. Симптомите на брашнестата мана се проявяват след прецъфтяването и представляват кафеникави точки по листата. Те може да опадат, но преди това да заразят плодовете. Така ябълките също се сдобиват с неприятни точки и петна и губят добрия си търговски вид. Трябва да се внимава и за листогризещите гъсеници и цветопробивачите, които също поразяват листната маса и цветовете на ябълката. Затова към фунгицидите следва да се добави и инсектицид – „Суми Алфа” 20 г/дка, „Децис 2.5 ЕК” – 40 г/дка. Може и да „Катаре”, „Вазтак” и друг.

При дюлята най-разпространена е болестта ранно кафяво гниене, затова по време на цъфтеж трябва да се извърши пръскане с „Метил Топсин” – 100 г/дка, „Каптан” – 200 г/дка, „Тирам” – 300 г/дка и след цъфтежа да се повтори отново със същите препрати. Враг номер 1 на дюлята е източният плодов червей, който поразява също и прасковите. Неприятелят снася яйцата си напролет и се развива гъсеница около 10 см, която нанася вреда на листата – увяхват, а после напада плодовете. Единственото решение е засегнатата част да се отреже и изхвърли, за да се предотврати размножаване и следващо поколение.

За да се запазят плодовете на черешата, обезателно трябва да се третира с инсектициди след прецъфтяването. Борбата е срещу листната оса и хоботниците, а подходящи съюзници на стопаните са препаратите „Децис” – 40 г/дка., „Вазтак” – 15 г/дка, като се прибави още „Селит” или „Тирам”.

Къдравостта по прасковите се проявява 10 дни след прецъфтяване и масово обхваща листата. От нея боледуват почти всички сортове, а щетите които нанася, се изразяват в недобро развитие на плодовете. Тук пръскането трябва да е с „Тирам” – 300 г/дка, „Каптан” – 200 г/дка. След 10 дни третирането се повтаря. Също като при дюлята пък се изрязват засегнатите клонки от източния плодов червей.

СЕГА Е МОМЕНТЪТ, В КОЙТО ЗЕМЕДЕЛЦИТЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПОГРИЖАТ И ЗА ЛУКОВИТЕ КУЛТУРИ. Най-честото заболяване при тях е маната. Превантивно или при първи признаци следва да се приложи „Корсейт 60 ВТ” – 30 – 40 г/дка, „Бордо Микс” – 350 – 450 г/дка „Зоксис 250 СК” – 80 – 100 г/дка. и други препарати. Лукът е най-узявимата култура от мана и ако не се опази от нея, има голяма вероятност след изваждането му да се наблюдава меко и шийно гниене. Чесънът пък често страда от бялото и сиво гниене. „Мицелът и склероциите на тази болест се запазват в почвата и ако не се прави сеитбооборот, заразата ще остане и ще компрометира и следващата реколта. Ефикасни инсектициди срещу луковия молец, чесновата муха и други вредители – „Вазтак нов” – 30 г/дка и „Децис” – 10 – 12 мл/дка.

КУЛТУРИТЕ В ОРАНЖЕРИИТЕ СА ПО-ВЗИСКАТЕЛНИ ПРЕЗ ПРОЛЕТТА, ПОРАДИ РЕЗКИТЕ ТЕМПЕРАТУРНИ ПРОМЕНИ И ВЛАЖНОСТТА. Климатът в тях дава възможност за развитие освен на брашнеста мана и на други болести, да се множат неприятели като оранжейна белокрилка, мухи и листни въшки. Опасна болест е и бронзовостта по доматите, вирусно заболяване, което се разпространява чрез тютюнев трипс. Препоръчително е разсадите да се третират със инсектициди „Фюри 10 ЕК” – 15 мл/дка, „Моспилан” 2 г/дка. Друга болест, която може да изненада земеделците, са черните листни петна. Нейните появи са тъмнокафяви петна по всички части на растението. Най-добрите предпазни мерки са да не се допуска преовлажняване в оранжериите. При поява на вредителя оранжерийна белокрилка борбата може да се спечели чрез „Ланат 20 СЛ” – 25 г/дка. „Вазтак нов” – 3 г/дка, „Децис 2,5 СК” – 5 г/дка.

При засаждането на картофи пък може да се използва инсектицидът „Сантана 07” – 1 кг/дка. Той се бори с теления червей, който е сред основните вредители на културата. Препаратът се внася с подходяща техника на микрогранули в редовете заедно с клубените на картофа. Подходящ е и трикът експерт. Той се прилага и при засаждането на моркови, пипер и домати. Поповото прасе може да бъде преборено с „Белем” – 1,5 кг/дка, като към него се прибави примамка от варено жито, захар, олио и „Би 58”.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *