Млади автори създадоха седем мащабни съоръжения за спорт и игра в парка „Ксилифор“
СЕДЕМ МАЩАБНИ СЪОРЪЖЕНИЯ ЗА ИГРА, ЗАБАВЛЕНИЕ И СПОРТ СЪЗДАДОХА УЧАСТНИЦИТЕ В ТАЗГОДИШНАТА МЛАДЕЖКА СКУЛПТУРНА КОЛОНИЯ НА КСИЛИФОР. Осем автори – студенти, магистри и докторанти в катедра „Скулптура” на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”, работиха в продължение на седмица под ръководството на проф. Стефан Лютаков, за да направят различни препятствия за скачане и катерене, успоредка за игра, греда за пазене на равновесие и люлки. Новите атракции съжителстват с приказните герои, които възпитаниците на проф. Лютаков майсториха миналото лято.
„Това място допреди година беше джунгла. Почистихме го заедно с Туристическото дружество „Трапезица“, за да подредим приказните герои. След това шефът на дружеството Георги Димитров продължи да се грижи за пространството и оформи алеи, постави барбекю за възрастните и сенници. Мястото стана любимо за децата и така се роди идеята ни тази година да им предложим съоръжения за игра и спорт“, разказва проф. Лютаков. След това допълва, че работите, които студентите му създават, вече нямат характер на учебни скулптури, а са произведения на истински творци. „Тази една седмица, която ние тук изкарваме заедно, струва повече от всичките семестри във факултета. Тук студентите могат да поработят с по-опитни колеги, да видят и моите демонстрации на различни техники и тънкости. Истината е, че скулптурата е изкуство, което не се учи в аудиториите и залите, където студентите могат да правят само малки пластики и да работят предимно с глина. Аз самият тук се чувствам повече разбран като преподавател“, признава професорът и така обяснява защо всяко лято, вече осем години, води възпитаниците си в младежката скулптурна колония.
ОСВЕН НОВИТЕ СЪОРЪЖЕНИЯ СТУДЕНТИТЕ УСПЯХА ЗА ТАЗИ ЕДНА СЕДМИЦА ДА РЕСТАВРИРАТ НАПЪЛНО „ДОБРИЯТ ЗМЕЙ“. Това беше първата мащабна работа на младите автори, които участваха в първата скулптурна колония през 2011 г. „Когато започвахме, работехме най-вече с орех, но орехът бързо се амортизира, защото лесно се поддава на атмосферните влияния. Сега решихме да заменим главата и част от тялото на змея с акация. Ще следваме идеята и стилистиката на студентите, които тогава работиха по змея и пластиката ще си остане дълга около осем метра и висока над два метра“, обяснява проф. Лютаков.
В ИСТИНСКА ГАЛЕРИЯ НА ОТКРИТО ПРЕВЪРНАХА ПАРКА „КСИЛИФОР“ СТУДЕНТИТЕ ОТ ВТУ ЗА ПОСЛЕДНИТЕ НЯКОЛКО ГОДИНИ. Сюжети от приказки, люлки, места за отдих и забавления са обособени на Ксилифор благодарение на младежката скулптурна колония, която няма аналог в България. През годините в колонията са участвали повече от 100 студенти от ВТУ, чуждестранни студенти, както и ученици от СУ „Емилиян Станев“, които изучават изобразително изкуство като специализиран предмет.
Когато преди 8 г. проф. Стефан Лютаков за първи път решил да заведе студентите си на практика в реална среда, той сам измислил формата и заниманията. Преди три години по примера на търновската колония, подобен пленер на открито се появи и в кюстендилското село Шишковци, където работят студенти от Художествената академия.
С. БОЯНОВА
Сн. авторката
Браво! Чудесен почин,заслужават поздравления и подкрепа!
Тия да не са ония същите , дето бяха направили оная бездарна скулптура от дърво в комплекса .Щото ако и уредите им са като нея – майко мила.