Приложение Полски Тръмбеш

Енциклопедия за мерките, теглилките и монетите на българина за 13 века издаде Христо Харитонов

Уникалната книга съдържа 2400 статии, 1160 илюстрации и реална антикварна цена на всеки предмет

 

ДИРЕКТОРЪТ НА МУЗЕЯ В ПОЛСКИ ТРЪМБЕШ ХРИСТО ХАРИТОНОВ издаде уникална книга за мерките, теглилките, монетите като мярка на българина за времето от VII до ХХ век. Енциклопедията съдържа 2400 статии, 1160 илюстрации, реалната антикварна стойност на всеки предмет, а всичко е подредено по азбучен ред. Всичко това доц. Харитонов е събирал и проучвал над 16 години. Книгата е второ преработено издание по темата, но въпреки огромното търсене е отпечатана в ограничен тираж. Изданието е предназначено за всички с траен интерес към историческата метрология и освен от колекционери, антиквари, музеи и любители може да се ползва от ученици и студенти за викторини и състезания.

За съжаление обаче, българските музеи нямат метрологични фондове, а движимите културни ценности с метрологична характеристика са пръснати по различните традиционно формирани фондове. Заради това след 9-годишни изложби на стари мерки, теглилки и монети от българските земи реших да ги събера в това издание, казва доц. Харитонов.Той се надява, че неговият труд може да послужи на българските музеи за бъдещо създаване на метрологични фондове.

 

ОТ АБУКЕЛБ ДО ЯСАКЧА КУЛ

 

Първата мерна единица в книгата е абукелб, която сред българите е била популярна като „лъвски талер“. Последната статия е за ясакча кул. Сред тях са още над 400 страници с илюстрации и обяснения към мерните единици, с които е боравено в България цели 13 века. Посочени са и владетелите през този период, в който сме били под турско и византийско иго. Какво означават мерки като кош, кратуна, коза, конска сила, конски товар, дълъг лакът, един ден път, един ден разстояние, един гроб място, един човешки бой, един залък са сред най-любопитните четива. „Един ден конски ход“ например е мярка за разстояние и е прието да се счита, че това са 60 километра. „Малка педя“ е общославянска мярка за дължина от края на палеца до върха на показалеца и е равна на 15,4 см, а другото име е „чеперок“.

Често българинът казва „малко път“ остана. Според книгата това е библейска мярка за разстояние, любопитно четиво са и обясненията за „един хвърлей“, „една ръка разстояние“ и т.н., които е невъзможно да се обяснят и преразкажат.

„Повечето от описаните мерки се употребяват и до днес, нищо че са стари. Например човешките измерители – педя, лакът, крачка, те са и най-старите мерни единици. Това са все мерки, които ползваме и до днес редом с доста майтапчийски, които тук не съм включил. През тези 16 г. търсене съм преровил цялата възможна литература, където би могло да се намери нещо. В България има само 4-5 души, които се занимават с историческа метрология. Включил съм и монетите, защото те са също такъв измерител – хем монета, хем мярка за тегло. Аз съм нумизмат и имам знанията по историческа метрология и съм ги съчетал, за да изчерпя темата. Дал съм акцент на над 100 мерки, които са във фонда на Историческия музей в Полски Тръмбеш, като монети, кантари, сред които най-стар е един децимал“, разказва още 73-годишният Христо Харитонов.

Със своя къртовски 16-годишен труд той смята, че е изчерпил темата и по нея всичко е извлечено. Остава другите да ползват неговия труд.

Другото, върху което работи неуморният ентусиаст, е алманах за черквите и параклисите в общината. Идеята му е да съхрани историческата и архитектурната памет на православната вяра и засега е събрал около 20 документа.

Нели СУКОВА

Сн. авторката

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *