Новини

Единственият свищовски гайдар Иван Кръстев сам изработва инструментите си

82-ГОДИШНИЯТ ИВАН КРЪСТЕВ, КОЙТО Е НА 82 ГОДИНИ, СИ ОСТАВА ЕДИНСТВЕНИЯТ ГАЙДАР НА СВИЩОВ. Любопитното за него е, че още 10-годишен изработва първия си инструмент – гайдуница, от ръжена сламка. После започва да прави гайда, гъдулка, тамбура и дудук.

„Както от всяко дърво свирка не става, така и не всеки може да прави народен инструмент. Необходима е любов и дарба”, категоричен е самоукият майстор. Десетки са инструментите, които е изработил през изминалите години, като минимум седмица е необходима за направата на един от тях.

НАЙ-ГОЛЯМАТА МУ БОЛКА Е, ЧЕ НИКОЙ ОТ ДВАМАТА МУ СИНА, ДЪЩЕРЯТА ИЛИ ВНУЦИТЕ НЕ Е ИЗЯВИЛ ЖЕЛАНИЕ ДА ТРЪГНЕ ПО НЕГОВИЯ ПЪТ. „Преди време се опитах да предам опита си на един от внуците си, но не се получи”, споделя музикантът.

Свищовлията не е завършил специализирано училище и никой не го е учил как да майстори инструментите или да свири на тях. „От малък, още от 10-годишен, имам наклонност към народните инструменти. С годините започнах и да свиря на оригинални, направени от мен”, разказва не без гордост бай Иван. Споделя още, че освен на направените от него инструменти може да свири и на акордеон и устна хармоника.

ПЪРВАТА МУ СЦЕНИЧНА ИЗЯВА БИЛА ПРЕЗ ДАЛЕЧНАТА 1971 ГОДИНА В ОВЧА МОГИЛА, КЪДЕТО УЧАСТВА В ПРЕГЛЕД НА САМОДЕЙЦИ ОТ ОБЩИНА СВИЩОВ. Оценен е по достойнство и е класиран да представлява общината на окръжния преглед във Вонеща вода. Там се представя блестящо, заема първо място, завръща се със златен медал и продължава кариерата си на самоук изпълнител в редица самодейни състави за народна музика.

Иван Кръстев е бил желан изпълнител на „Свищовски лозници”, традиционните масови преплувания на Дунав и на ред културни прояви през годините в града, често е викан от познати на сватби. За него незабравимо остава участието му в едно от изданията на Копривщица, където получава и златен медал. През годините репортажи за него са правили екипи на БНТ и на КТ „Видеосат”.

Александър ШАБОВ

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *