Новини

Преподавателката във ВТУ Ана Борисова събра деца и възрастни в първата фолклорна академия

14 ДУШИ – ОСЕМ ДЕЦА И ШЕСТИМА ВЪЗРАСТНИ, УЧИХА НАРОДНО ПЕЕНЕ И ХОРА В ПЪРВАТА ПО РОДА СИ ФОЛКЛОРНА АКАДЕМИЯ, организирана от Ана Борисова, главен асистент по народно пеене в катедра „Музика“ в Педагогическия факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. За разлика от малчуганите, повечето възрастни, които са се записали за участие в семинара, никога не са пели народни песни, някои от тях не са и опитвали да танцуват. Въпреки това почти всички са готови догодина да дойдат отново, за да продължат заниманията си в нетрадиционния семинар, който се проведе в района на Дряновския манастир.

„Аз никога през живота си не съм танцувал народни хора, макар че майка ми е била танцьорка в продължение на 20 г. После съм се появил аз и тя е спряла. После съм я виждал в заведения да танцува, а на мен все ми казваше: „Стой настрани да не разваляш хорото“ и аз все отстрани стоях. Но ето че ми дойде времето и на мен“, казва Никифор Илиев, който участва в семинара заедно с дъщеря си Косара. Двамата живеят в София и там, на едно кръщене, случайно научили за идеята на Ана Борисова. „Приятелите ни знаят, че и аз, и Косара много обичаме народната музика и ни предложиха да дойдем. Казаха ни, че Ана е преподавател в търновския университет и е много готина. Наистина е такава. Нямам представа как ме накара да си отворя устата и да запея“, казва още г-н Илиев. После допълва, че Ана е толкова вдъхновяваща и мотивираща, че дори и възрастните хора, които имат задръжки и притеснения, нямали проблем да запеят. За разлика от него, малката Косара е певица. Тя е пяла и в хор „Бодра смяна“, след това и в хора към Софийската филхармония, ходи понякога и на уроци по народно пеене. А самият Никифор взима уроци по кавал, когато има време за това. Сега и двамата са категорични, че биха повторили това приключение.

Анастасия и Алена са другата семейна двойка в семинара. Те са майка и дъщеря, идват от Франция, където семейството живее отдавна. Анастасия е вокален педагог и преподава модерно пеене в консерваторията в град Калей. Занимавала се е и с лирично пеене и народната музика е единственият жанр, който до момента не е опитвала. „Затова, когато видях в интернет този семинар, си казах: „Я, той май съвпада с датите, в които ще си дойдем за ваканцията в България! А когато разбрах, че и децата могат да участват, вече нямах никакви колебания“, казва Анастасия, която е започнала да подготвя концерт с изцяло българска музика със своите колеги французи.

„Нагазих с двата крака, без много да се замисля, но не съжалявам за това преживяване. Нещо вътре в мен се събуди и аз си припомних, че нося този ритъм. Спомних си танците, които съм учила, докато танцувах, когато бях в основното училище“, признава Анастасия.

„На много семинари за народни танци съм ходил, но такъв комплексен не съм имал досега. Песента и танцът вървят заедно и чудесно се допълват, нищо че на някой му се отдават повече танците, на други – пеенето. Аз самият танцувам любителски от няколко години и никога нищо не съм пял през живота си. Като не се броят часовете по музика в училище и концертите, които изнасям под душа, когато съм в настроение. Не вярвах, че ще мога да пея с други хора, но Ана ме предизвика“, включва се в разговора и Мартин Горанов, който е роден във Враца, но живее в София от години.

Мартин признава, че е силно впечатлен от Ана Борисова, нарича я съвременен будител и казва още, че много завижда на търновци за това, че могат да се учат от нея. „Признавам си, че след заниманията ми с Ана сериозно съм се замислил, като се върна в София, да потърся учител и да продължа да ходя на уроци по пеене. Нямах представа, че мога да пея“, казва Мартин и допълва, че фолклорът се оказал онези корени, от които имаме нужда в това време на безпътица. „15 клуба за народни танци има само в квартала, в който живея.“

Ана Борисова преподава народно пеене на децата и на възрастните, които са се впуснали в нейното приключение. Преподавател по танци е Николай Енчев, артист балетист към Националния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“. Освен че пеят и танцуват, децата имат възможност да усвояват и тънкостите на тъкачеството с Ваня Проданова, която е доброволец в националния етнографски музей „Етър”.

ЧЕТИРИ ДНИ ПРОДЪЛЖИ СЕМИНАРЪТ НА АНА БОРИСОВА, ЧИЯТО ГОЛЯМА ИДЕЯ БЕШЕ ДА ЗАПАЛИ МАЛКИТЕ ДЕЦА В ЛЮБОВ КЪМ НАРОДНАТА МУЗИКА. Успя обаче да привлече за каузата си и всички възрастни. Едната от вечерите на семинара беше хоротека, в която са участвали повече от 150 гости.

„Шарена група се събра като за първи път. Участниците, които дойдоха, са с различни интереси, вокалните им и танцувални умения бях на различно ниво. За нас, менторите, това е трудно, защото трябваше да направим така, че на всички да е интересно, и аз мисля, че се получи. Много съм доволна от резултата и вярвам, че това удовлетворение го споделят всички“, каза Ана Борисова, която вече подготвя следващия такъв семинар, планиран за януари.

Само преди месец Ани се завърна от САЩ, където замина за близо 6 месеца като стипендиант на Българо-американската комисия за образователен обмен „Фулбрайт“. Търновската преподавателка работи в Washington School of Music в Сиатъл заедно един от тримата най-известни етномузиколози в света – проф. д-р Патриша Кембъл, ръководител на катедрата по етномузикология и музикално образование към университета във Вашингтон.

Сашка АЛЕКСАНДРОВА

Сн. авторката

One thought on “Преподавателката във ВТУ Ана Борисова събра деца и възрастни в първата фолклорна академия

  • Много хубава инициатива и браво на организаторите и техните ученици!!!
    🙂

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *